Warsztaty i wydarzenia towarzyszące VI Festiwalu podróżników Piąty Ocean

Zachęcamy do udziału w blokach warsztatowych i wydarzeniach towarzyszących VI Festiwalu podróżników Piąty Ocean 2022. Wszystkie zajęcia są darmowe, obowiązują zapisy.

__________

Warsztaty „Jak zostać podróżnikiem” z Piotrem Kowalczykiem

17.11 (czwartek), godz. 13:00, Miejska Biblioteka Publiczna

Obowiązują zapisy dla grup zorganizowanych: kontakt@tmzs.org.pl (prosimy o podanie liczby zgłaszanych uczestników oraz imienia i nazwiska opiekuna)

Warsztaty są skierowane głównie do młodzieży szkolnej, ale spotkanie będzie otwarte dla wszystkich chętnych. Zajęcia mają na celu zainspirowanie uczestników do odkrywania świata poprzez kompleksowe omówienie krok po kroku, jak zorganizować własną podróż niskim kosztem, bezpiecznie i ciekawie.

PIOTR KOWALCZYK – podróżnik, fotograf, publicysta. Od lat związany z turystyką jako pilot wycieczek i przewodnik. Miłośnik kultury Azji i podróży poza utartymi szlakami. Założyciel portalu „Globtroterzy.net” oraz pomysłodawca festiwalu Tydzień Ziemi na Uniwersytecie Szczecińskim. Organizuje prelekcje w całej Polsce i prowadzi autorskie wyprawy.

__________

Zajęcia podróżnicze „Hulajnogą przez Piaskowe Królestwo” z Dominikiem Wieczorkiewiczem

18.11 (piątek), godz. 09:00, Miejska Biblioteka Publiczna

Obowiązują zapisy dla grup zorganizowanych: kontakt@tmzs.org.pl (prosimy o podanie liczby zgłaszanych uczestników oraz imienia i nazwiska opiekuna)

Zajęcia skierowane są do dzieci i młodzieży szkolnej. W czasie zajęć uczestnicy wyruszą w magiczną podróż do Arabii Saudyjskiej. Podczas festiwalowego spotkania dopasują dla siebie turban, burkę lub hidżab arabski (chustę) oraz zdobędą praktyczną wiedzę podczas warsztatów wiązania turbanów. Ilustracje i fotografie zobrazują magiczny Półwysep Arabski – gościnność, zapach kadzidła, wielbłądy, ogromne przestrzenie wypełnione żółtym piaskiem.

__________

Zajęcia podróżnicze „Smocza Wyspa. Czy wierzysz w smoki?” z Dominikiem Wieczorkiewiczem

18.11 (piątek), godz. 11:00, Miejska Biblioteka Publiczna

Obowiązują zapisy dla grup zorganizowanych: kontakt@tmzs.org.pl (prosimy o podanie liczby zgłaszanych uczestników oraz imienia i nazwiska opiekuna)

Zajęcia skierowane są do dzieci i młodzieży szkolnej. Warsztaty „Smocza Wyspa. Czy wierzysz w smoki?” to niepowtarzalna okazja na błyskawiczne przeniesienie się na Smoczą Wyspę, czyli jemeński archipelag Sokotra. W czasie piątkowych zajęć uczestnicy dowiedzą się jak powstaje smocza krew, poznają niezwykłą przyrodę otaczającego nas świata, a także stworzą dla siebie idealny turban, burkę lub hidżab arabski (chustę).

DOMINIK WIECZORKIEWICZ – Entuzjasta jazdy hulajnogą i koleją. Leśnik, edukator przyrodniczy, pisarze prozy dziecięcej i rzecz jasna podróżnik. Do tej pory odwiedził wiele krajów, ale jego celem nie jest zaliczanie kolejnych odwiedzanych miejsc. Ważniejsze jest poznać kulturę, tradycję, zwyczaje czy porozmawiać z ludźmi. Najpiękniejszym czasem jaki w życiu spędził było kilka dni na Smoczej Wyspie oraz samotne noce pośród piasków rozległej pustyni Rub Al`Khali albo biwak w libańskiej Dolinie Bekaa albo hulanie przez Dolinę Omo w Etiopii. Kolejne podróżnicze cele wyznaczają horyzonty jego podróżniczych marzeń – chciałby w przyszłości dopłynąć czółnem do Timbuktu.

__________

Zajęcia „Świat Gier Planszowych” z Klubem Gier Planszowych GEEKony

18.11 (piątek), godz. 15:00 – 17:00, Miejska Biblioteka Publiczna

Na zajęcia nie trzeba się zapisywać.

Podobnie jak w poprzednich latach gry planszowe zagoszczą na Festiwalu podróżników Piąty Ocean, a szeroki przekrój dostępnych planszówek sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zajęcia są organizowane wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną i Klubem Gier Planszowych GEEKony.

__________

Warsztaty nauki gry na bębnach dundun z Piotrem Schuttą

19.11 (sobota), godz. 10:00-11:30, OKSiR w Świeciu, Kameralna Przestrzeń Widowiskowa

Wiek uczestników: 10+

Obowiązują zapisy: kontakt@tmzs.org.pl (prosimy podać imię, nazwisko i wiek uczestnika)

Udział w bębniarskim kręgu to odprężenie, integracja z grupą, zabawa i swobodne wyrażanie siebie za pomocą dźwięku i rytmu. Spotykamy się po to , by wymienić się dobrą energią i poczuć się twórcami. Nie mają znaczenia wiek, zawód, status majątkowy, stan zdrowia czy światopogląd. Bez względu na wyznawane wartości jesteśmy razem, ponieważ liczy się tylko jeden język – polirytmiczny przekaz bębnów.

Dunduny to cylindryczne bębny basowe, których korpusy pokryte są z obu stron najczęściej krowią skórą. Do gry używa się pałki, która uderza w membranę oraz dzwonka, na którym gra się kamykiem lub kawałkiem metalu. Melodia dunów tworzy podstawę rytmiczną dla djembe. Sekcja basowa składa się z dundunby (mężczyzna), sangbana (kobieta) i kenkeni (dziecko). Każdy z instrumentów gra w melodii tańca własną frazę, często rozbudowaną o wariacje. Akompaniamenty te, grane równocześnie, łączą się ze sobą, budując na zasadzie polirytmii poszczególne melodie-tańce grane w Afryce Zachodniej od wieków. Bębny dundun pojawiały się już na naszym Festiwalu, ale w tym roku zdecydowaliśmy się poświęcić im oddzielny warsztat.

__________

Turniej układania puzzli podróżniczych na czas

19.11 (sobota), godz. 11:00-14:00, Miejska Biblioteka Publiczna

Obowiązują zapisy: kontakt@tmzs.org.pl. W każdej drużynie może znaleźć się od 3 do 4 osób. Prosimy o podanie imienia i nazwiska każdego członka drużyny oraz nazwę drużyny.

Przed nami druga edycja Drużynowego turnieju układania puzzli podróżniczych na czas. Każda drużyna otrzyma ten sam zestaw puzzli ściśle związanych z podróżami. Z jednej strony liczy się czas układania puzzli, ale przede wszystkim chcemy aby uczestnicy miło spędzili czas i poćwiczyli swoją pamięć wzrokową i koncentrację. Najlepsza drużyna zostanie nagrodzona pamiątkową statuetką za pierwsze miejsce w zmaganiach, a wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymają pamiątkowe medale.

__________

Warsztaty nauki gry na bębnach djembe z Piotrem Schuttą

19.11 (sobota), godz. 12:00-13:30, OKSiR w Świeciu, Kameralna Przestrzeń Widowiskowa

Wiek uczestników: 10+

Obowiązują zapisy: kontakt@tmzs.org.pl (prosimy podać imię, nazwisko i wiek uczestnika)

Djembe to prosty bęben kielichowy pochodzący z Afryki Zachodniej, terenów dawnego królestwa Mali. Jego korzenie sięgają XIII wieku. Ręcznie rzeźbiony korpus tradycyjnie zbudowany jest z jednego kawałka twardego drewna, a membrana to najczęściej skóra kozia lub cielęca naciągnięta za pomocą metalowych obręczy i sznurka. Gra się gołymi dłońmi, wykorzystując w rytmicznych wzorach głównie trzy dźwięki – bas, ton i slap.

PIOTR SCHUTTA – były reporter prasowy z ponad 20-letnim stażem, pedagog specjalny, pracujący na co dzień z dziećmi i młodzieżą w spektrum autyzmu, pasjonat bębnów zachodnioafrykańskich. Rytm wykorzystuje m.in. w pracy z dziećmi, osobami niepełnosprawnymi i niedostosowanymi społecznie. Pomysłodawca różnorodnych działań propagujących integrację poprzez wspólne muzykowanie na etnicznych bębnach Afryki Zachodniej.

__________

Podróżnicza Gra Terenowa „Sztuka przetrwania śladami Włóczykija”

20.11 (niedziela), godz. 10:00-14:00, Kozłowo i okolice

Miejsce i godzina zbiórki: parking przy moście kolejowym w Kozłowie, godz. 09:45

Wiek uczestników: 7+

Liczba uczestników: drużyny od 2 do 4 osób

Trasa: Kozłowo – Wyrwa – Kozłowo (6-7 km)

Zapisy: kontakt@tmzs.org.pl (prosimy o podanie imienia i nazwiska każdego członka drużyny, nazwę zgłaszanej drużyny i numer tel. kontaktowego)

Zasady gry: Na miejscu zbiórki uczestnicy otrzymają od Instruktorów niezbędne wskazówki. Przemarsz bliżej nieokreśloną trasą odbędzie się wspólnie, ze wszystkimi uczestnikami. Każda drużyna zmierzy się z wyznaczonymi przez instruktorów zadaniami związanymi ze sztuką przetrwania. Liczy się każda minuta, drużyna, która wykona najszybciej swoje zadanie otrzymuje punkt. Drużyna, która uzyska najwięcej punktów otrzyma statuetkę za zwycięstwo w grze i tytuł mistrzów sztuki przetrwania.

Co warto zabrać:

  • ubiór odpowiedni do warunków terenowych i pogodowych – trasa biegnie wzdłuż Wdy, pośród lasu, łąk, nieużytków i zadrzewień (konieczne wygodne buty, kurtka przeciwdeszczowa i środek na kleszcze)
  • prowiant na drogę
  • mogą się przydać nóż i lornetka

Instruktorki gry: Magdalena Kaczmarek, Kamila Skrzeczkowska

Opis gry:

„Któregoś wczesnego ranka w Dolinie Muminków Włóczykij obudził się w swoim namiocie i poczuł, że nadeszła jesień i czas ruszać w drogę.”

Tej jesieni zapraszamy Was na podróż śladami Włóczykija, wzdłuż rzeki Wdy, by zmierzyć się z podstawowymi tajnikami przetrwania w lesie. Będziemy szli zwartą grupą przez leśne ostępy, gdzie w wyznaczonych przez Instruktorki miejscach będziecie drużynowo próbować swoich umiejętności i przebiegłości. Trening czyni mistrza, a praktyka w sztuce przetrwania może przydać się w niespodziewanych momentach lub choćby na rodzinnym biwaku.

Celem gry jest bliższe poznanie lokalnej przyrody oraz trening najbardziej podstawowych tajników przeżycia w lesie. Nigdy nie wiadomo, kiedy umiejętność rozpalenia ogniska czy zdobycia wody przydadzą się w codziennym życiu.

Gra terenowa to okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu w gronie pozytywnie zakręconych ludzi z nutką wiedzy przyrodniczej i zdrowej rywalizacji.

Gra skierowana jest do grup i rodzin z dziećmi (od 2 do 4 osób). Na zakończenie zmagań przewidzieliśmy ognisko z poczęstunkiem, które własnoręcznie przygotują uczestnicy gry.

Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal, a najlepsza drużyna zdobędzie główne trofeum.

W grze dodatkowo punktowane będzie przebranie a’la Włóczykij. Mile widziany kapelusz, szalik, zielony płaszcz…

Podróżnicza Gra Terenowej „Sztuka przetrwania śladami Włóczykija” będzie wydarzeniem zamykającym VI Festiwal podróżników Piąty Ocean.

__________

PROGRAM FESTIWALU: https://piatyocean.org/2022/10/18/program-vi-festiwalu-podroznikow-piaty-ocean-2022/

ORGANIZATOR: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej

WSPÓŁORGANIZATORZY: Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

PARTNERZY: Gmina Świecie, Powiat Świecki

PATRONI MEDIALNI: Czas Świecia, Extra Świecie, Nowe Świecie, Radio Pomorza i Kujaw, Świecie24

DATY: 17.11.2022 – 20.11.2022

MIEJSCE: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4), Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu (ul. Wojska Polskiego 139), Kozłowo (Podróżnicza Gra Terenowa)

KOORDYNATOR/POMYSŁODAWCA FESTIWALU: Tomasz Pasiek (tel. 513 897 524)

WSTĘP WOLNY (OBOWIĄZUJĄ ZAPISY NA WARSZTATY, TURNIEJ PUZZLI I GRĘ TERENOWĄ: KONTAKT@TMZS.ORG.PL)