Warsztaty fotografii przyrodniczej to jedyny element IV Festiwalu Podróżników Piąty Ocean 2020, który odbył się w formule stacjonarnej.

Uczestnicy zajęć z Piotrem Szumigajem mogli poznać, jak przygotować się do fotografowania ptaków i ssaków oraz odkryć, na czym polega prawdziwa radość z obcowania z dziką przyrodą.

Piotr Szumigaj – z wykształcenia zootechnik, z zawodu technik-leśnik, na co dzień zawodowo związany z Wdeckim Parkiem Krajobrazowym, z zamiłowania przyrodnik i fotograf dzikiej przyrody. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody – Okręgu Toruńskiego i Komitetu Ochrony Orłów regionu Kujawsko – Pomorskiego. Głównym celem jego fotograficznych zmagań jest flora, fauna, awifauna oraz krajobraz pochodzące z terenu Wdeckiego Parku Krajobrazowego i Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Specjalizuje się w fotografowaniu bielików i zimorodków z samodzielnie pobudowanych czatowni oraz w fotografii krajobrazowej. Fotografie przyrodnicze są efektem finalnym wielu godzin spędzonych w terenie, setek przejechanych kilometrów, przeżyciem mnóstwa różnych przygód a wszystko to po to, by uwiecznić to, co nieodwracalnie się zmienia lub ginie oraz w poszukiwaniu tego jedynego w swoim rodzaju „życiowego ujęcia”.