Trzeci dzień Festiwalu podróżników Piąty Ocean 2019 będzie bardzo muzyczny

Przed nami trzeci i ostatni dzień III Festiwalu podróżników Piąty Ocean. Spośród wielu dzisiejszych wydarzeń, aż trzy odnoszą się do muzyki.

O godzinie 13:30 w Kameralnej Przestrzeni Widowiskowej (OKSiR) rozpoczną się pierwszy raz organizowane w naszym mieście warsztaty nauki gry na didgeridoo – tradycyjnym instrumencie australijskich Aborygenów.

W ramach warsztatu uczestnicy dowiedzą się m.in jak oddychać kołowo, jak wzmacniać oddech i pracować nad modulacją, co to są alikwoty i jak je wykorzystywać oraz jak zbudować utwór w oparciu o różne techniki oddechu cyrkulacyjnego i modulacji na przykładzie rytmów.

Zajęcia poprowadzi Marta Sapierzyńska – muzyk, instruktor muzyczny, aktywistka lokalna, organizator i inicjator działań edukacyjnych, performerka uliczna. Eksperymentuje z muzyką i podąża za intuicją. Jest współzałożycielką zespołu Mayatri, solowo gra jako Marta Sap. Stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska. Związana z trójmiejskim teatrem tańca, chętnie realizuje muzykę do spektakli lub performensów (Larysa Grabińska, Justyna Jan-Krukowska, Teatr Parrabola z Londynu). Z głęboką pasją eksploruje archaiczne dźwięki i zapomniane, ludowe pieśni różnych kultur świata. Na didgeridoo gra ok. 11 lat.

Tuż po warsztatach w KPW (OKSiR) odbędzie się prelekcja Marty Sapierzyńskiej pt. Muzyka i wierzenia ludów Australii i Oceanii, która będzie poniekąd rozwinięciem wiedzy przekazanej podczas warsztatów i opowieścią o doświadczeniach podróżniczki z innymi instrumentami dętymi pochodzącymi z rejonu Oceanii.

Trzecim elementem związanym z tzw. muzyką świata, który zagości dzisiaj na Festiwalu, będzie koncert zamykający naszą imprezę. Tym razem posłuchamy niezwykle żywiołowej muzyki irlandzkiej w wykonaniu zespołu Kapitan Thorn.

Początek koncertu zaplanowany jest na godzinę 20:30. Zapraszamy !

10 - Marta Sapierzyńska