Program VI Festiwalu podróżników Piąty Ocean 2022

W dniach 17-20 listopada już po raz szósty zabierzemy Was w intensywną i fascynującą podróż dookoła świata! Przed Wami program VI Festiwalu podróżników Piąty Ocean 2022, który w tym roku wyjątkowo potrwa aż cztery dni.

Co roku staramy się stworzyć wydarzenie dla jak najszerszego grona odbiorców i zawrzeć w nim sporo aspektów rozrywkowych, edukacyjnych i integrujących uczestników wokół rozwijania własnych pasji i zainteresowań. W tym roku posłuchacie m.in o podróżach pieszych, morskich, samochodowych, samolotowych, czy też nawet hulajnogowych.

Tegoroczny Festiwal podróżników Piąty Ocean rozpoczniemy warsztatami „Jak zostać podróżnikiem?”. Zajęcia mają na celu inspirowanie do odkrywania świata dla osób w każdym wieku. Uczestnicy dowiedzą się m.in jak zorganizować własną podróż niskim kosztem, bezpiecznie i ciekawie. Blok czwartkowych prelekcji popołudniowych to wyprawy do mało znanych i rzadko opisywanych krajów – położonej w zachodniej Afryce Gwinei Bissau oraz znajdującej się w Ameryce Południowej Gujany Francuskiej.

Drugi dzień Festiwalu również spędzimy w gościnnych murach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu. Zaczniemy od dwóch niezwykłych spotkań z Dominikiem Wieczorkiewiczem – autorem bloga Hulaj Krysiu i entuzjastą wypraw hulajnogowych. Uczestnicy zajęć wyruszą w magiczne podróże do Arabii Saudyjskiej oraz na jemeński archipelag Sokotra. Podczas spotkań będzie można dopasować dla siebie idealny turban, burkę lub hidżab arabski oraz zdobyć praktyczną wiedzę podczas warsztatów wiązania turbanów. Kolejny punkt Festiwalu to spotkanie z pochodzącym ze Świecia Danielem Góreckim, którego plan na rok podróży po Azji przedłużył się w pełen przygód 2,5 roczny pobyt. W tym roku ponownie dzięki współpracy z Klubem Gier Planszowych GEEKony zrealizujemy zajęcia „Świat Gier Planszowych”, które wypełnią program Festiwalu aż do drugiego bloku prelekcji podróżniczych. Na początek spotkamy się z Łukaszem Jerkiewiczem, proboszczem parafii Chrząstowo, wcześniej związanym ze Świeciem, dla którego motocykl jest tą szczególną formą przemieszczania się, dającą największe poczucie wolności. Wspólnie odwiedzimy kilkanaście europejskich krajów i skrajne punkty Starego Kontynentu, do których dotarł nasz prelegent. Kolejna prelekcja to opowieść Haliny i Andrzeja Górajek, którzy wiele lat temu poznali się na jachcie i tak już zostało.
Są jednym z niewielu małżeństw, które od 40 lat wspólnie pływa, pracuje i jest zakochane w Arktyce. Jacht jest dla nich pierwszym i najważniejszym domem. W Świeciu opowiedzą o swoich najdalszych wyprawach: opłynięciu archipelagu Svalbard i rejsie wzdłuż wybrzeży Grenlandii. Na koniec dnia odwiedzimy dużo cieplejsze zakątki globu. Paulina Lewandowska – latynoamerykanistka i autorka bloga „Z pamiętnika podróżoholika” opowie nam o Argentynie, skupiając się na mieniącej się tysiącem kolorów, magicznej i mało poznanej przez turystów północy tego kraju.

Trzeci dzień naszego Festiwalu rozpoczniemy od spotkania z dundunami – zachodnioafrykańskimi bębnami basowymi, które odbędzie się w świeckim OKSiR. Będą to pierwsze warsztaty w całości poświęcone temu rodzajowi bębnów. Po dwóch godzinach w ramach kolejnego warsztatu przybliżymy również bębny djembe, które gościły już na naszym wydarzeniu w poprzednich latach. Oba warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy poprzez adres mailowy: kontakt@tmzs.org.pl. Pomiędzy zajęciami bębniarskimi zorganizujemy II Turniej układania puzzli podróżniczych na czas, którego zeszłoroczna odsłona cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Liczymy, że w tym roku będzie podobnie. Dla każdej drużyny przewidzieliśmy pamiątkowe medale, a najszybsi „układacze” otrzymają statuetkę i tytuł tegorocznych mistrzów Piątego Oceanu. Kolejny punkt programu Festiwalu podróżników Piąty Ocean to warsztaty taniego podróżowania prowadzone przez Bartłomieja Szaro znanego z bloga „Paragon z podróży”. Wystąpienie będzie zbiorem dobrych praktyk i nowinek dotyczących wyszukiwania tanich połączeń komunikacyjnych, rezerwowania noclegów i atrakcji oraz wykorzystywania nowych technologii do minimalizowania kosztów podróży. Od godziny 16:00 rozpoczniemy ostatni blok prelekcji podróżniczych, który zainaugurujemy opowieścią Adama Mikulskiego o podróży do polskich misji w Rwandzie. Niedługo później wspólnie z Marcinem Błońskim – doświadczonym przewodnikiem górskim – wyruszymy w podróż przez najciekawsze pasma górskie i wybrzeża zielonej Irlandii. W jej trakcie dowiemy się m.in.: jak trafić do samotnego, pasterskiego schronu z pięknym zachodem słońca nad oceanem, czy w Irlandii rosną palmy oraz gdzie można zdobyć górę, która ma w środku trzy kaskadowe jeziora. Przedostatnia prelekcja VI Festiwalu podróżników Piąty Ocean będzie dotyczyła niezwykłego rejsu dookoła świata na małym jachcie, bez zawijania do portów. Jest to wyzwanie, które zrealizowało dotychczas tylko 10 kobiet na świecie. W tym nasza prelegentka – Joanna Pajkowska, która opowie nam o tym wspaniałym wyczynie, którego dokonała po 216 dniach i 29 tys mil morskich samotnej i niebezpiecznej wyprawy. Trzeci dzień naszego wydarzenia zakończymy spotkaniem z Rafałem Fronią, zdobywcą trzech ośmiotysięczników: Gasherbruma II, Lhotse i Broad Peaka. W Świeciu opowie przede wszystkim o trzech podejściach do zdobycia tego trzeciego szczytu.

Niedziela będzie ostatnim dniem tegorocznego Piątego Oceanu. Na zakończenie Festiwalu zabierzemy Was w podróż śladami Włóczykija, wzdłuż rzeki Wdy, by zmierzyć się z tajnikami przetrwania w lesie i sprawdzić swoje zdolności pracy w zespole. Podróżnicza Gra Terenowa „Sztuka przetrwania śladami Włóczykija” będzie również znakomitą okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu w gronie pozytywnie zakręconych ludzi z nutką wiedzy przyrodniczej i zdrowej rywalizacji.

ORGANIZATOR: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej

WSPÓŁORGANIZATORZY: Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

PARTNERZY: Gmina Świecie, Powiat Świecki

PATRONI MEDIALNI: Czas Świecia, Extra Świecie, Nowe Świecie, Radio Pomorza i Kujaw, Świecie24

DATY: 17.11.2022 – 20.11.2022

MIEJSCE: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4), Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu (ul. Wojska Polskiego 139)

KOORDYNATOR/POMYSŁODAWCA FESTIWALU: Tomasz Pasiek (tel. 513 897 524)

Wstęp wolny