Przed Wami program VII Festiwalu Podróżników Piąty Ocean 2023

Przed nami siódme spotkanie ze światem w Świeciu!

W dniach 16-19 listopada wyruszymy w niezwykłą podróż po fascynujących zakątkach naszego globu. Organizowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej VII Festiwal podróżników Piąty Ocean po raz kolejny potrwa od czwartku do niedzieli. Przygotowaliśmy dla Was różnorodny program, w którym każdy powinien odnaleźć coś dla siebie. Nie zabraknie elementów edukacyjnych, rozrywkowych i pozycji dla osób lubiących spędzać czas aktywnie.

W tym roku znaczną część Festiwalu poświęcamy podróżowaniu po Polsce, bo nasz kraj jest po prostu studnią bez dna, jeśli chodzi o odkrywanie nowych, zjawiskowych miejsc! Sporo podróży, o których usłyszycie ma charakter wyczynowy. Będzie o wyprawach pieszych, biegowych, rowerowych i pływackich.

Pierwszy dzień siódmej edycji naszego wydarzenia poświęcamy wyłącznie przemieszaniu się przy wykorzystaniu siły własnych mięśni. Tegoroczny Festiwal podróżników Piąty Ocean zainaugurujemy prelekcją świecianina Sławka Mądzielewskiego, który wraz z grupą kolegów – miłośników rowerów mtb – wybrał się w długodystansową podróż rowerem z Jeleniej Góry do Drezna i dalej wzdłuż zachodniej granicy do Szczecina. Kolejnym punktem czwartkowego programu będzie wystąpienie Katarzyny Augustyn, współautorki popularnego bloga A Kind of Adventure, w którym opowiada głównie o rodzinnych podróżach. Tym razem nasza prelegentka wybrała się w samotny marsz arktycznym szlakiem długodystansowym Kungsleden w szwedzkiej Laponii. Usłyszymy o pieszej wędrówce przez miejsca, które są kwintesencją dzikiej, nieskażonej ingerencją człowieka przyrody. Na koniec dnia odwiedzi nas połowa podróżniczego duetu Stones on Travel – Arek Winiatorski, który wspólnie z Olą Synowiec przeszedł pieszo dookoła Polski. Idąc polnymi ścieżkami, drogami szybkiego ruchu i górskimi szlakami poznawali nowe oblicza atrakcji turystycznych oraz nieoszlifowane i mniej znane perełki polskiej turystyki. Pokonali 3322 kilometry spotykając ludzi, których niezwykłe losy zazwyczaj nie mają szans trafić na pierwsze strony gazet. Co ciekawe, Stones on Travel gościli już na naszym Festiwalu w 2020 roku, ale wtedy usłyszeliśmy ich jedynie poprzez łącze internetowe i transmisję online, co było rzecz jasna spowodowane obostrzeniami pandemicznymi.

Drugi dzień naszego Festiwalu również rozpoczniemy w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Już od godziny 09:00 wspólnie z dziećmi ze świeckich szkół będziemy kolorować gigantyczną mapę świata! Krótko potem posłuchamy o zwiedzaniu, zabytkach i skarbach oraz dowiemy się, kim są Mataszkowie. Zajęcia poprowadzi Tomasz Stochmal – autor książek, bloger i podróżnik. Kolejny punkt programu będzie miał formę prelekcji skierowanej przede wszystkim do młodzieży. Wspólnie z Tomaszem Stochmalem wyruszymy w fascynującą podróż po…województwie kujawsko-pomorskim. Właśnie w naszym regionie możemy podziwiać wiele zapomnianych starych pałaców, dworów, budynków sakralnych, fabryk, czy też fortyfikacji. Tuż po tej prelekcji rozpoczniemy pierwszy w historii naszego Festiwalu Turniej Gier Planszowych, podczas, którego odkryjemy siły natury dzięki grze „Szlaki”. Następnym punktem Festiwalu będzie prelekcja Adama Nowaczewskiego – nauczyciela przedmiotów mechatronicznych związanego ze Świeciem od ponad trzydziestu lat. Wspólnie wybierzemy się trasą pieszych wędrówek po Alpach, których nasz prelegent w trakcie 24 lat odbył dziesiątki. W szczególności zagłębimy się w piękno Dolomitów i Alp Walijskich, które najbardziej oczarowały naszego gościa. Z Europy przenosimy się na Karaiby, a dokładniej do pogrążonego w chaosie Haiti. O swojej podróży po tym wyspiarskim kraju i bliskich związkach między Polską, a Haiti, opowie Mateusz Jakubowski, znany ze zdobywającego coraz większą popularność kanału na Youtube „Śladami Polonii”. Na piątkowy wieczór przygotowaliśmy dla Was muzyczną ucztę w wykonaniu peruwiańskiego zespołu Los Companieros. Sercem ich muzyki pozostaje muzyka andyjska, która obejmuje tradycje andyjskich krajów Peru, Boliwii i Ekwadoru. Przez lata gry muzycy rozwinęli swój styl, odkrywając nowe dźwięki, łącząc tradycję z nowoczesnością, aby stworzyć wyjątkowe i żywe muzyczne doświadczenie.

Sobotni poranek na Festiwalu podróżników Piąty Ocean poświęcimy zajęciom podróżniczym dla dzieci. Po kilku latach przerwy na nasz Festiwal powróci Michalina Kupper – pedagożka, animatorka i organizatorka wyjazdów na Bliski Wschód, z którą podczas zajęć „Dzieci świata” porównamy te same aspekty życia polskich dzieci oraz najmłodszych w różnych zakątkach świata. Uczestnicy warsztatów przekonają się, jak wyglądają szkoły, place zabaw i posiłki w innych częściach świata oraz wypróbują zabawki swoich rówieśników z odległych kontynentów. Od godziny 10:00 rozpoczniemy trzecią edycję Drużynowego turnieju układania puzzli podróżniczych na czas. W ramach rywalizacji każdy zespół otrzyma ten sam zestaw puzzli ściśle związanych z podróżami. W tym roku puzzle będą bardzo kolorowe i składały się z aż 1500 elementów. W zmaganiach istotny jest czas układania puzzli, ale przede wszystkim chcemy, aby uczestnicy miło spędzili czas i poćwiczyli swoją pamięć wzrokową i koncentrację. Godzinę później w Centrum Kultury odbędą się kolejne zajęcia skierowane do najmłodszych odkrywców. Tym razem odbiorcy zajęć poznają postać Sir Pawła Strzeleckiego. Dowiemy się, że ten wspaniały podróżnik nie tylko odkrył najwyższy szczyt Australii, ale sporo więcej istotniejszych „białych plam” i skarbów na Antypodach. Poznamy przepiękne zwierzęta, jakie spotkał po drodze, ale przede wszystkim odkryjemy ludy i społeczności od Ameryki Północnej po Oceanię. Kolejnym punktem programu Piąty Oceanu są warsztaty nauki gry na bębnach djembe i dundun, które podobnie jak w poprzednich edycjach naszej imprezy, poprowadzi doświadczony pasjonat tych instrumentów – Piotr Schutta. Udział w bębniarskim kręgu to odprężenie, integracja z grupą, zabawa i swobodne wyrażanie siebie za pomocą dźwięku i rytmu. Mamy nadzieję, że podczas tych warsztatów odpowiednio zrelaksujecie się przed kolejnymi atrakcjami. O godzinie 14:30 rozpoczniemy warsztaty tworzenia mydełek z Michaliną Kupper i poznamy historie dawnych odkryć najwspanialszych żeglarzy z basenu Morza Śródziemnego. To oni rozsławili taki wynalazek jak mydło, dlatego każdy uczestnik stworzy swoje własne, autorskie mydełko. Zobaczymy inne skarby z dawnej Fenicji: cedry, lokalne przysmaki i stroje najmłodszych Libańczyków.

Od godziny 16:00 rozpoczniemy blok prelekcji podróżniczych, które potrwa do późnego wieczora. Na początek spotkamy się z Mateuszem Fabiszakiem – muzykiem, entuzjastą podróży i biegów długodystansowych, który w ciągu 14 lat ukończył biegi maratońskie w takich miejscach jak Praga, Ateny, Sztokholm, czy Rzym. Podczas wystąpienia nasz prelegent opowie o przygotowaniach, emocjach związanych ze startami w światowych zawodach, spotkanych ludziach i przeżytych przygodach. Kolejna prelekcja będzie należeć do Leszka Naziemca, fizjoterapeuty dziecięcego, psychologa oraz pasjonata pływania lodowego i przygodowego. Wystąpienie będzie poświęcone pływaniu przygodowemu. Jak zacząć? Jak zaplanować wyprawę? Jak minimalizować ryzyko wypadku? Najobszerniej zostanie zrelacjonowania wyprawa na Antarktydę i ostatnia, na rzekę Jukon, gdzie Leszek Naziemiec przepłynął 250 km. Z dalekich i mroźnych krain przeniesiemy się do Polski, po której naszymi rowerowymi przewodnikami będą Loverowi, czyli Aleksandra Szczepańska i Daniel Sienkiewicz. Nasi goście każdą wolną chwilę spędzają na jednośladach lub drepcząc po szlakach. Wyprawa rowerowa do kraju, który już nie istnieje to jedyna taka przygoda od prawie stu lat. Zainspirowana jest trasą, którą pokonał Bernard Newman w 1934 roku, a co zaowocowało książką „Rowerem przez II RP”. Loverowi odwiedzili te same miejsca, co ich poprzednik i sprawdzili, jak zmieniły się przez prawie sto lat. Ostatnia sobotnia prelekcja to wystąpienie Jacka Hugo-Badera, autora cenionych reportaży, dziennikarza i podróżnika. Usłyszymy o podróży śladami szamanów, między innymi do Jakucji.

VII Festiwal podróżników Piąty Ocean zamkniemy Podróżniczą Grą Terenową „Mistrzowie Geografii”. Jest to drużynowa rozgrywka dla osób ciekawych świata, entuzjastów rozwiązywania zagadek i spacerów na świeżym powietrzu. Podczas naszej gry spędzicie czas miło i aktywnie. Wytężycie przy tym nieco umysł i zbierzecie dużo pozytywnych wspomnień! Geografia to aż i tylko wdzięczny pretekst!

Do zobaczenia na Piątym Oceanie!

DATY: 16.11.2023 – 19.11.2023

MIEJSCE: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4), Centrum Kultury w Świeciu (ul. Wojska Polskiego 139)

ORGANIZATOR: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej

WSPÓŁORGANIZATORZY: Centrum Kultury w Świeciu, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

PARTNERZY: Gmina Świecie, Powiat Świecki

PARTNERZY MEDIALNI: Czas Chełmna, Extra Świecie, Nowe Świecie, Świecie24

KOORDYNATOR/POMYSŁODAWCA FESTIWALU: Tomasz Pasiek (tel. 513 897 524)

Wstęp wolny