DZIEŃ 1 / 21 LISTOPADA 2019
GABRIELA SULECKA
Gabriela Sulecka – świecianka, w wieku 60 lat spełniła swoje wielkie marzenie jakim było zdobycie Kilimandżaro – najwyższego szczytu Afryki. Ma na swoim koncie mistrzostwo Europy, wicemistrzostwo Polski i niezliczoną ilość zdobytych pucharów i medali w nordic walkingu. Na co dzień pracuje w Szkole Podstawowej nr 8 w Świeciu.
Podczas prelekcji „Marzenia się spełniają! Trzeba im tylko trochę dopomóc” opowie o marzeniach, które wydawały się nie do spełnienia. A jednak… Jednym z nich było zdobycie szczytu wyższego niż polskie Rysy. W czasie festiwalowego wystąpienia Gebriela Sulecka przedstawi swoją przygodę z Kilimandżaro i drogę, którą pokonała wcześniej, aby tam wejść. Droga ta wiodła przez Tatry i Dolomity. Bardzo przydatne w realizacji tego marzenia okazało się uprawianie nordic walking, które dodatkowo pozwoliło jej zrealizować marzenie o sukcesach sportowych.
Tytuł prelekcji: Marzenia się spełniają! Trzeba im tylko trochę dopomóc
Data i godzina prelekcji: 21.11.2019, godz. 11:00
Miejsce prelekcji: Spółdzielczy Ośrodek Kultury „Stokrotka”
PIOTR WIŚNIEWSKI
Piotr Wiśniewski – ma 63 lata, z wykształcenia historyk, obecnie na emeryturze. Na rowerze jeździ „od zawsze”. Od dawna również marzył o tym, aby rowerem odbywać dłuższe wyprawy. Od marzeń do realizacji droga była dosyć długa. Na przeszkodzie stały zwykłe obowiązki życiowe: praca, brak urlopu, małe dzieci. Jednym z powodów odwlekania tych planów był też brak zdecydowania. Trwało to aż do roku 2008. Pierwsza była wyprawa na Ukrainę. Potem kolejne sąsiednie kraje, m.in Słowacja i Niemcy. W 2015 roku razem z synem Szymonem wyruszył Bursztynowym Szlakiem od Udine we Włoszech poprzez Chorwację (z objazdem i zwiedzeniem Istrii), Słowenię, Węgry, Austrię, Czechy do Polski.
Opis prelekcji „Rowerem po Bursztynowym Szlaku”:
Bursztynowy Szlak… – ileż z tym skojarzeń! Bursztyn, Rzymianie, złoto. Dwa morza: Adriatyk i Bałtyk. Głuche bory i cywilizacja. Do tego podróż, przygoda, doświadczenie na własnej skórze, co znaczy fizyczne zmęczenie, deszcz i słota, skwar i spiekota. Ale też i zachwyt nad nagle zatykającym pierś widokiem, dobrym słowem napotkanych ludzi, czy też niespodziewanym podarunkiem. I to wszystko możliwe każdego dnia na ok. 2000 km trasy z ziemi włoskiej do polskiej. Wszystko to podróżując rowerem.
Tytuł prelekcji: Rowerem po Bursztynowym Szlaku
Data i godzina prelekcji: 21.11.2019, godz. 13:00
Miejsce prelekcji: Spółdzielczy Ośrodek Kultury „Stokrotka”
AGNIESZKA JAGODZIŃSKA & KRZYSZTOF WRÓBLEWSKI
Agnieszka Jagodzińska i Krzysztof Wróblewski – Położna i informatyk. Od ponad roku interesują się brzmieniami afrykańskich bębnów. W styczniu 2019 postanowili wyjechać na trzy tygodnie do Gwinei na naukę zachodnio-afrykańskich rytmów. Ugościł ich słynny mistrz gry na djembe Mansa Camio. Podróż odmieniła ich życie i pozwoliła przekonać się jak naprawdę wygląda Czarny Ląd. Po powrocie kontynuują swoją przygodę z muzyką pod okiem bydgoskiego nauczyciela Piotra Schutty i planują kolejne muzyczne wyprawy.
W trakcie pierwszego dnia Festiwalu podróżników Piąty Ocean 2019 prelegenci zabiorą Was na półtoragodzinną wyprawę do Gwinei. Kraju, gdzie nie ma turystów, ekskluzywnych hoteli z basenami, egzotycznych zwierząt, bogatej architektury, muzeów. Opowiedzą Wam, jak bardzo afrykańska kultura i zwyczaje różnią się od europejskich. Dowiecie się jaką rolę pełnią mężczyzna i kobieta w Afryce. Czy ludzie są przyjaźnie nastawieni do obcych i czy jest tam bezpiecznie oraz czego można się spodziewać we wiosce, której nie ma na mapach Google?
Tytuł prelekcji: Gwinea. Muzyczna wyprawa do Baro
Data i godzina prelekcji: 21.11.2019, godz. 17:00
Miejsce prelekcji: Spółdzielczy Ośrodek Kultury „Stokrotka”
LECH FLACZYŃSKI
Lech Flaczyński – germanista, tłumacz, z zamiłowania alpinista i podróżnik, startuje w maratonach i ultramaratonach MTB i na szosie, pływa składanym kanu po rzekach Dalekiej Północy. W 2005 roku spłynął na Alasce samotnie potężnym Jukonem, 3100 km w 59 dni.
30 lat wspinania zaowocowało licznymi drogami w Tatrach, Alpach, Himalajach, górach Alaski i Kanady. W tym roku, mimo swoich 69 lat, osiągnął na Makalu ca 8450 m. Do wierzchołka zabrakło kilkunastu metrów. W swoich wyprawach łączy z powodzeniem dwa żywioły – góry i wodę, wspinanie na trudne i wysokie szczyty oraz spływy dzikimi i niedostępnymi rzekami. Nad tropiki przedkłada daleką północ, znajdując tam odskocznię od szarej codzienności.
Na Festiwalu w Świeciu wysłuchamy prelekcji o wyprawie na piąty najwyższy szczyt świata – Makalu.
Była to dwuosobowa, rodzinna wyprawa Lecha i Wojtka, ojca i syna. Dla Lecha miało to być ukoronowanie 40 lat wspinania, dla Wojtka przełamanie złej passy – na Nandze Parbat atak Talibów, na Lhotse trzęsienie ziemi, dla obu ich pierwszy ośmiotysięcznik. Mimo panoszącej się dziś w górach komercji, udało się im zachować aspekt sportowy – wspinali się bez pomocy Szerpów, Wojtek także bez tlenu. Gdy ruszyli do ataku szczytowego byli jedynym zespołem na całym Makalu. Droga zejściowa wystawiła ich na ciężką próbę, utrata czołówki, nieplanowany biwak na wys. ca 8.200 m, załamanie pogody, które przytrzymał ich trzy dni w obozie IV na 7.600 m. Jednak prawdziwe kłopoty zaczęły się w obozie II, gdy do bazy było już bardzo blisko.
Lech chciał sprawdzić, czy „pan pod 70-tkę” potrafi zdobyć ośmiotysięcznik, zamiarem Wojtka było zdobycie Makalu w dobrym, sportowym stylu. Czy im się udało, dowiemy się z ich prezentacji.
Tytuł prelekcji: Polish Family Expedition – MAKALU 2018
Data i godzina prelekcji: 21.11.2019, godz. 19:00
Miejsce prelekcji: Spółdzielczy Ośrodek Kultury „Stokrotka”
DZIEŃ 2 / 22 LISTOPADA 2019
MICHALINA KUPPER
Michalina Kupper – pedagog, przedsiębiorca, pilot wycieczek, ratownik, instruktor ZHR. Twórca projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w fundacji Orla Straż działającej w Iraku. Uczestniczka Rowerowego Jamboree – sztafety z Polski do Japonii na etapie Turcja-Irak-Iran, nominowana do Kolosów za podróż po Papui Nowej Gwinei.
W trakcie prelekcji „Wschód warty zachodu” przemierzymy góry, jeziora, granice uznawane i nieuznawane. Zorganizujemy wycieczki długo planowane jak i tradycyjnie zasmakujemy szwendania bez celu, ale z niesamowitymi rezultatami.
Ze Wschodu pochodzi wiele, co kształtuje naszą kulturę, zwyczaje a nawet poczucie humoru. Przybyła medycyna, cyfry, nauka a nawet Bóg pod wieloma imionami.
W Iraku poznamy pierwsze cywilizacje, których pozostałości starożytnego pisma odkryjemy przypadkowo na kamieniach wędrując po jaskiniach. Usłyszymy starożytny język Asyryjczyków, którym mówił m.in Jezus. W Kurdystanie irackim powrócimy do Jazydów (odwiedzanych co roku), tworząc wspólnie zagrody dla zwierząt a w górach na granicy Iraku i Iranu odnajdziemy sady granatów w trakcie zbiorów, gdzie przyłączymy się do gospodarzy, mniejszości religijnej Kakai, próbując świeżo wygotowanego syropu.
Oprócz tego spontanicznie wybierzemy się na narty w irańskich górach, będziemy odmalowywać mozaiki na meczecie w Shiraz oraz przesiedzimy godziny w lokalnych warsztatach przyglądając się sztuce i rzemiosłu niezmiennemu od wieków, zwiedzimy Persepolis, poznamy zoroastrian i w ich świątyni odnajdziemy ogień, palący się już ponad 1500 lat. Niezmiennie też, wylądujemy na jakimś weselu, tym razem kurdyjsko-irańskim.
Tytuł prelekcji: Wschód warty zachodu
Data i godzina prelekcji: 22.11.2019, godz. 10:30
Miejsce prelekcji: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu
JERZY GÓRSKI
Jerzy Górski – Rocznik 1954. Zwycięzca prestiżowych zawodów na dystansie podwójnego Ironmana w Alabamie w 1990 roku. Uczestnik The Western States 100-Mile Endurance Run w Kalifornii w tym samym roku oraz trzydniowych zawodów Ultraman na Hawajach w 1995 roku. Dostał brązowy medal „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe” przyznawany przez Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej. Organizator wielu zawodów triathlonowych oraz biegów. Bohater filmu „Najlepszy” oraz książki „Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą” autorstwa Łukasza Grassa.
Jerzy Górski wygłosi prelekcję podczas oficjalnego otwarcia III Festiwalu podróżników Piąty Ocean 2019. Będzie to swoista opowieść o jego życiu, które było pełne wzlotów i upadków, ale poprzez wytrwałość, determinację i szczęście do spotykanych na drodze ludzi, Jerzy Górski odniósł sukcesy sportowe i stał się wzorem do naśladowania.
Tytuł prelekcji: Kiedy słabość staje się siłą
Data i godzina prelekcji: 22.11.2019, godz. 11:00
Miejsce prelekcji: Sala Widowiskowa OKSiR w Świeciu
MAGDALENA GRZYMKOWSKA
Magdalena Grzymkowska – sekretarz redakcji „Tygodnia Polskiego”, najstarszego tygodnika dla Polaków w Wielkiej Brytanii. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, szkolenia dla korespondentów wojennych Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz Polskiej Szkoły Reporterów. Jej artykuły można czytać m.in. w „Newsweeku” i magazynie reporterskim „Non-fiction”. Pracy w mediach uczyła się m.in. w TVN24 i Wirtualnej Polsce. Za swoje artykuły dwukrotnie nagrodzona w konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu RP. Po godzinach uczetniczka programu Global Learning and Education Network, wolontariuszka i edukatorka Polskiej Akcji Humanitarnej, działaczka rzecz przeciwdziałaniu dyskryminacji. Wagabunda, miłośniczka ludzi, kolekcjonerka wspomnień. Edynburżanka jedną nogą w Londynie, drugą w Warszawie i z głową w chmurach.
Opis prelekcji „Czy pojedziemy jeszcze raz na wolontariat do Afryki?”:
„Przeżyj przygodę życia! Doświadczaj prawdziwej Afryki! Zrób coś dobrego dla świata!” Takimi sloganami organizacje zachęcają pełnych entuzjazmu podróżników do wyjazdów na wolontariaty zagraniczne. Jak jednak taki wyjazd wygląda od zaplecza? Kto na nim zarabia? Komu wolonturyści tak naprawdę pomagają? Jak to wpływa na lokalne społeczności? Jaki to jest wolontariat etyczny? To będą tematy dyskusji, do której zaprasza uczestniczka zeszłorocznej edycji programu GLEN (Global Learning and Education Network) Magdalena Grzymkowska, która zrekrutowana przez Polską Akcję Humanitarną spędziła 3 miesiące w Ghanie w Afryce Zachodniej. W czasie spotkania podzieli się także swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami z pobytu w tych kraju.
Tytuł prelekcji: Czy pojedziemy jeszcze raz na wolontariat do Afryki?
Data i godzina prelekcji: 22.11.2019, godz. 13:00
Miejsce prelekcji: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu
BERNADETTA LIPKO
Bernadetta „Bebe” Lipko – łazik górski i plaskowyżowy, łowca tanich lotów, motocyklistów, autorka książki „100 pomysłów na podróżowanie”.
Podróżuje na własną rękę od 15 lat, długodystansowo od 7 lat. W tym czasie udało jej się odwiedzić 36 krajów na 4 kontynentach i nie zamierza chować swojego plecaka do szafy!
Podróżuje niskobudżetowo i zawsze samodzielnie organizuje swoje wyprawy. Nie wierzy stereotypom, każdą opinię i rekomendację weryfikuję. Uwielbia z otwartą głową poznawać świat po swojemu, próbować nowych smaków, jeść lokalne, zdrowe przysmaki, rozmawiać z ludźmi i targować się na bazarach.
Sama twierdzi, że dzięki podróżom jej życie jest pełne smaku, a odkrywanie świata stało się jej życiową pasją. Nie żałuje żadnej podróży, bo każda, nawet ta „nieudana” jest dla niej cennym doświadczeniem.
Jest miłośniczką tańców latynoamerykańskich tj. salsa, bachata czy kizomba. Szczególnie bliskie są jej kultury Ameryki Południowej oraz Półwyspu Iberyjskiego. Podróżuje autem, motocyklem, samolotem, rowerem pieszo i pociągami.
Podczas prelekcji w Świeciu podróżniczka postara się odpowiedzieć na pytanie, czy Atacama jest najpiękniejszą pustynią na Ziemi?
Według naukowców Pustynia Atacama to najbardziej suche miejsce na ziemi, z opadami osiągającymi w niektórych miejscach zaledwie kilka milimetrów w skali całego roku. Są też rejony, gdzie w ogóle nie zanotowano żadnego opadu. Dzieje się tak z powodu płynącego u wybrzeży zimnego Prądu Peruwiańskiego. Ten surowy rejon jest skrajnie nieprzyjazny dla człowieka a jednak rok rocznie miejsce to odwiedzają setki tysięcy podróżników i fotografów.
Co takiego w sobie ma to miejsce, że przyciąga ludzi?
Czy warto jechać na drugi koniec świata, by odwiedzić to miejsce?
Co można robić w miejscu gdzie oprócz piasku i skał niewiele się dzieje?
Czy na pustyni można zamarznąć?
Czy alpaki i lamy na wolności dają się pogłaskać?
Jak straciłam oddech na 4500 m n.p.m?
I dlaczego podróże zimą do Ameryki Południowej to dobry pomysł?
Tytuł prelekcji: Atacama: najpiękniejsza pustynia na Ziemi?
Data i godzina prelekcji: 22.11.2019, godz. 17:00
Miejsce prelekcji: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu
ARTUR WYSOCKI
Artur Wysocki – podróżnik, znany jako zimowy rowerzysta. Swoje doświadczenie zdobywał zimą za kołem podbiegunowym oraz na południowej Syberii. Na Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy otrzymał wyróżnienie w kategorii Wyczyn Roku 2018 za samotną zimową podróż przez Mongolię.
Mieszkaniec Rumi, zafascynowany zimowym surwiwalem i podróżami rowerowymi. W ciągu roku trenuje z Norda Activ Team by zimą wyruszyć w rowerową podróż. Organizator Festiwalu Rowerowego SakFa, uczestnik Rowerowej Sztafety Dookoła Świata Bike Jamboree. Zwolennik budżetowego podróżowania.
Podróżnik zagości w Świeciu z prelekcją dotyczącą rowerowej wyprawy na skraj kontynentalnej Arktyki. Artur Wysocki tak mówi o swojej rowerowej przygodzie „Marzenie dotarcia zimą na Nordkapp zrodziło się jesienią za kołem podbiegunowym. Po ciężkiej przeprawie w tajdze, znalazłem schronienie w lapońskim namiocie. Leżałem na wąskiej drewnianej ławie i próbowałem ogrzać się od ognia. To był bardzo moment w moim życiu: renifery, zorza polarna, pierwszy mróz sprawił, że postanowiłem tam wrócić zimą. Pojechać jeszcze dalej na północ i poznać tą krainę od nowa. Postawić stopę na skraju Arktyki, zobaczyć morze Barentsa. Odwiedzić Narwik port z którego wyruszała pierwsza Polska wyprawa polarna.”
Tytuł prelekcji: Fascynująca Laponia. Rowerem Zimą Na Nordkapp
Data i godzina prelekcji: 22.11.2019, godz. 19:00
Miejsce prelekcji: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu
DZIEŃ 3 / 23 LISTOPADA 2019
MARTA SAPIERZYŃSKA
Marta Sapierzyńska – muzyk, instruktor muzyczny, aktywistka lokalna, organizator i inicjator działań edukacyjnych, performerka uliczna. Eksperymentuje z muzyką i podąża za intuicją. Współzałożycielka zespołu Mayatri, solowo gra jako Marta Sap. Stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska. Związana z trójmiejskim teatrem tańca, chętnie realizuje muzykę do spektakli lub performensów (Larysa Grabińska, Justyna Jan-Krukowska, Teatr Parrabola z Londynu). Z głęboką pasją eksploruje archaiczne dźwięki i zapomniane, ludowe pieśni różnych kultur świata.
Pierwsza prelekcja trzeciego dnia Festiwalu poprzedzona będzie warsztatami nauki gry na tradycyjnym australijskim instrumencie didgeridoo. Tuż po nich będziemy mogli posłuchać o doświadczeniach podróżniczki z innymi instrumentami dętymi pochodzącymi z rejonu Oceanii.
Tytuł prelekcji: Muzyka i wierzenia ludów Australii i Oceanii
Data i godzina prelekcji: 23.11.2019, godz. 15:00
Miejsce prelekcji: Kameralna Przestrzeń Widowiskowa OKSiR w Świeciu
AGATA TYPIAK MACIĄGOWSKA
Agata Typiak Maciągowska – Urodziła się w 1977 r. w Gdańsku. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy – specjalizacja grafika (1997 r.) oraz Uniwersytetu Gdańskiego – kierunek Filozofia (2006 r.). Mieszka i pracuje w swoim rodzinnym mieście.
Interesuje ją człowiek jako osoba tu i teraz, ale też jako ciąg zdobytych doświadczeń – osobista historia. Swoją fascynację rozwijała przez lata nie tylko na polu artystycznym, ale również filozoficznym i psychologicznym. Przebyte studia i liczne warsztaty umożliwiły jej obranie unikatowego punktu widzenia na nas, ludzi, nasze wytwory, całą cywilizację. W procesie twórczym może dzięki temu postępować w głąb, usuwać maski, które zakładamy na co dzień, by w końcu dotrzeć do tego, co prawdziwe i trwałe w osobowości. Tworzy w technice suchego pastelu, która urzekła ją świetlistością, czystością barw, delikatnością a jednocześnie siłą wyrazu. Różnorodnością efektów, bogactwem możliwości. Bogactwem, którego się wcześniej nie spodziewała, w końcu to tylko grubaśne pałeczki zlepionego pigmentu. Okazało się jednak, że niejedno potrafią.
Trzeciego dnia Festiwalu malarka otworzy w Miejskiej Bibliotece Publicznej swoją wystawę „Pierwsze zanurzenie”. Tuż po wernisażu będziemy mogli posłuchać prelekcji dotyczącej pobytu autorki prac w Korei Południowej.
Prelegentka tak mówi o swojej przygodzie z tym krajem „Do Korei Południowej wybrałam się jesienią 2017 roku, w czasie, gdy jej północny sąsiad posyłał rakiety w stronę Japonii. Nie był to może najlepszy czas na taką podróż, jednak wszystkie przygotowania były już poczynione, a podróż opłacona – więc pojechałam. W Seulu poczucie zagrożenia opuściło mnie bardzo szybko, życie toczyło się tam swoim torem i nikt z miejscowych nie wierzył w możliwość wybuchu wojny. Było w tej postawie Koreańczyków coś kojącego, choć mój wewnętrzny głos co jakiś czas szeptał mi, że tak pewnie zachowują się ludzie żyjący na co dzień w podobnych warunkach i czasami mają rację, a czasami nie.
Do Korei pojechałam na poszukiwania. Ich cel nie był dla mnie do końca jasny i nadal nie jest. Myślę, że przede wszystkim szukałam cząstki prawdy o tym odległym kraju i jego mieszkańcach. Nie miałam wielkich ambicji, chodziło mi raczej o niewielki skrawek, taki który mogłabym objąć i zrozumieć. Nie miałam ze sobą listy zabytków do obejrzenia i choć zwiedziłam kilka z nich, to zawsze bardziej interesowała mnie teraźniejszość, niż przeszłość. Odwiedzając pałace i muzea zwracałam więc uwagę na to, jak Koreańczycy podchodzą do tego, co minione i jakie miejsce zajmuje to w ich życiu. Nigdy też nie straciłam z oczu mojego drugiego celu – chciałam Koreę namalować.”
Tytuł prelekcji: Malarskie wrażenia z podróży do Korei Południowej
Data i godzina prelekcji: 23.11.2019, godz. 17:00
Miejsce prelekcji: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu
KLAUDIA KOWALCZYK & ROBERT REJF
Klaudia Kowalczyk & Robert Rejf – Są parą z wielkimi marzeniami o podróżach, a zarazem niewielkim budżetem na ich realizację. Ich pasja zaczęła się od wykupienia wycieczki w biurze podróży. Szybko zrozumieli, że na wakacje zorganizowane będą mogli sobie pozwolić co najwyżej dwa razy w roku, a apetyt rósł w miarę jedzenia. Potem były tanie loty, noclegi w hostelach, aż w końcu zdecydowali się na wyprawy autostopem z namiotem. Z czasem odbyli swoją pierwszą prawdziwą podróż, przez 77 dni pokonując ponad 10 tysięcy kilometrów autostopem i docierając do Afryki. Był to też w pełni rodzinny wyjazd – ich ukochany pies Zygzak po raz pierwszy przekroczył granice Polski kraju i towarzyszył im podczas wojaży.
Podczas ostatniego wystąpienia III Festiwalu podróżników Piąty Ocean 2019 autorzy bloga „Trzy stopy w podróży” opowiedzą o tym jak udało im się przełamać lęki przed pierwszą długą wyprawą, co ich motywowało i czego się nauczyli. Postarają się udowodnić, że podróże są osiągalne dla każdego i nie potrzeba do nich dużych środków finansowych, a nawet wszystkich kończyn. W czasie prelekcji przybliżą również fenomen autostopu, który nie jest tak straszny jak go malują, a co najważniejsze owocuje w wiele interesujących spotkań, doświadczeń, a nawet przyjaźni.
Tytuł prelekcji: Maroko: kraj, w którym czas płynie wolniej
Data i godzina prelekcji: 23.11.2019, godz. 18:30
Miejsce prelekcji: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu