Poznajcie prelegentów VII Festiwalu Podróżników Piąty Ocean 2023!

Przed Wami szczegółowe informacje na temat podróżników, którzy odwiedzą nas podczas siódmej edycji Festiwalu Podróżników Piąty Ocean. Pamiętajcie, że wstęp na wszystkie prelekcje festiwalowe jest bezpłatny. Liczymy na Waszą obecność!

Sławek Mądzielewski – Hardcorowi Sakwiarze, czyli rowerem wzdłuż zachodniej granicy

VII Festiwal Podróżników Piąty Ocean 2023 zainaugurujemy prelekcją świecianina Sławka Mądzielewskiego, który wraz z grupą kolegów – miłośników rowerów mtb – wybrał się w długodystansową podróż rowerem z Jeleniej Góry przez Czechy do Drezna i dalej wzdłuż zachodniej granicy do Szczecina. Podróż do stolicy województwa zachodniopomorskiego trwała dziewięć dni i pozwoliła naszemu prelegentowi odwiedzić wiele malowniczych miejsc m.in. słynną Czeską Szwajcarię.

DATA / GODZINA / MIEJSCE: 16.11.2023 (czwartek), godz. 17:30, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

__________

Sławek Mądzielewski – mieszkaniec Świecia, który już od ośmiu lat swój wolny czas przeznacza w dużej mierze na jazdę na rowerze górskim. Na swoim jednośladzie pokonuje od 6 do 9 tys. km rocznie. Należy do dwóch klubów kolarskich: Blackram Team MTB Świecie oraz Klubu Kolarskiego Wda Świecie. Dzięki swojej pasji doskonale poznał turystyczne okolice Świecia. Zazwyczaj trenuje w okolicach Bedlenek, Leosi, Chełmna i Polskiego Konopatu. O jego krótszych i dłuższych wyjazdach można poczytać na stronie na facebooku „Zaczęło się od Green Velo”.

Katarzyna Augustyn – Kungsleden: kobieca wędrówka solo przez arktyczną tundrę

Kobieta solo na arktycznym szlaku długodystansowym? Czemu nie! Nie czekając na nadejście bardziej sprzyjających okoliczności podróżniczka Kasia Augustyn wyruszyła w pojedynkę na daleką północ, aby przejść 460 kilometrów szlakiem Kungsleden z ekwipunkiem zapewniającym jej samowystarczalność. „Królewski szlak” leży w 2/3 za kołem podbiegunowym w szwedzkiej Laponii i jest kwintesencją dzikiej, nieskażonej ingerencją człowieka przyrody. Surowy, ale niezwykle malowniczy krajobraz zmienia się tu równie szybko jak warunki pogodowe: ośnieżone góry, doliny polodowcowe, rozległe lasy i mokradła. To opowieść o drodze do spełnienia podróżniczego marzenia, która rozpoczęła się na długo przed postawieniem pierwszego kroku.

DATA / GODZINA / MIEJSCE: 16.11.2023 (czwartek), godz. 18:30, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

__________

Kasia Augustyn – podróżniczka z zamiłowania w chwili wolnej od pracy na etacie, miłośniczka dalekiej północy i byłych republik radzieckich, autorka bloga o rodzinnym podróżowaniu – A Kind of Adventure. Lubi przemierzać świat po swojemu – aktywnie i z plecakiem. Unika leżenia plackiem na plaży, luksusowych hoteli i zatłoczonych turystycznych miejsc, a w podróży szuka piękna natury, autentyczności i ciekawych spotkań z drugim człowiekiem. Pasjonatka gór oraz wędrówek długodystansowych.

Arkadiusz Winiatorski – Na poboczu Polski. Pieszo wzdłuż granic kraju.

Mówi się, że Polska jest jak obwarzanek – najsmaczniejsza na brzegach. Jak wygląda Polska przygraniczna AD 2022? Arek Winiatorski i Ola Synowiec wędrowali pieszo dookoła naszego kraju. Idąc polnymi ścieżkami, drogami szybkiego ruchu i górskimi szlakami poznawali nowe oblicza atrakcji turystycznych oraz nieoszlifowane i mniej znane perełki polskiej turystyki. Polskę przydrożną eksplorowali w blisko 40-stopniowym upale i strugach kilkutygodniowych deszczów.

Pokonali 3322 kilometry spotykając ludzi, których niezwykłe losy zazwyczaj nie mają szans trafić na pierwsze strony gazet. Obraz Polski uzupełniali o historie spod muru na białoruskiej granicy czy znad brzegu zatrutej Odry. Wsłuchiwali się w echa wojny w Ukrainie i głosy aktywistów na blokadach wycinki drzew. Śledzili powojenne migracje i ich wpływ na współczesność. Wędrowali nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, zastanawiając się, co dzisiaj znaczy być Polakiem.

DATA / GODZINA / MIEJSCE: 16.11.2023 (czwartek), godz. 19:30, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

__________

Arek Winiatorski – pisarz, autor artykułów podróżniczych, strony Stones on Travel oraz książki „Na poboczu Ameryk” (Wydawnictwo Czarne, 2022). Przewodnik turystyczny po krajach Ameryki Łacińskiej. Edukator filmowy, organizator wydarzeń kulturalnych oraz sportowych. Uzależniony od górskich wycieczek, wolontariatu oraz autostopu, który zaraz po chodzeniu uważa za najlepszy środek przemieszczania się.

Tomasz Stochmal – Zapomniane miejsca. Kujawsko-pomorskie.

Podróżowanie i zwiedzanie to za każdym razem fascynująca przygoda odkrywania miejsc, ich historii, architektury, osobliwości. Można zwiedzać miejsca znane, popularne, na uczęszczanych szlakach. Ale można także zjechać z głównej drogi i zobaczyć coś, o czym nie pisze się w popularnych przewodnikach, czy po prostu nie zwiedza się. To stare pałace, dwory, budynki sakralne, fabryki, fortyfikacje, cmentarze, pomniki, infrastruktura kolejowa; słowem – miejsca zapomniane. Wybierzmy się zatem w wirtualną podróż po takich miejscach w województwie kujawsko-pomorskim, posłuchajmy o ciekawostkach i porozmawiajmy o tym, na czym polega owo zapomnienie i czy każde takie miejsce jest zapomniane w ten sam sposób.

DATA / GODZINA / MIEJSCE: 17.11.2023 (piątek), godz. 13:00, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

__________

Tomasz Stochmal – bloger, pasjonat zabytków oraz miłośnik podróży po Polsce; autor serii książek dla dzieci o przygodach Mataszków, a także przewodników: „Zapomniane miejsca. Kujawsko-Pomorskie”, „Zapomniane linie kolejowe kujawsko-pomorskiego” i „Moje Magiczne Miejsca: Polska. Przewodnik osobisty”; popularyzator idei zwiedzania i poznawania Polski przez dzieci; prowadzi także blog „Podróże z Mataszkami”, na którym prezentuje słowem i fotografią zabytki z całej Polski.

Adam Nowaczewski – Wędrówki po Alpach

Przed nami prelekcja związanego ze Świeciem Adama Nowaczewskiego, który opowie o samodzielnym wędrowaniu po Alpach. Przez 24 lata nasz prelegent przeszedł przez niemal wszystkie alpejskie pasma przemierzając trasy trekkingowe, lodowcowe i ferratowe. W szczególności zagłębimy się w piękno Dolomitów i Alp Walijskich, które najbardziej oczarowały naszego gościa.

DATA / GODZINA / MIEJSCE: 17.11.2023 (piątek), godz. 17:30, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

__________

Adam Nowaczewski – od ponad trzydziestu lat mieszka w Świeciu, gdzie pracuje jako nauczyciel przedmiotów mechatronicznych. Swoje wędrówki po Alpach rozpoczynał niemal ćwierć wieku temu od wschodniej strony tych niezwykłych gór. W tym czasie odbył kilkadziesiąt pieszych wędrówek, wyruszając m.in szlakiem zabytków Etrusków we Włoszech oraz poszukując pozostałości po dawnych cywilizacjach sprzed nawet 7 tys. lat we Francji.

Mateusz Jakubowski – Haiti. Polska opowieść.

Ciężko mówić o Haiti w kolorowych barwach. Trwająca od lat wojna domowa, ogromne niebezpieczeństwo, wszechobecne skrajne ubóstwo i brak nadziei na poprawę sytuacji. Będąc jednak na miejscu, po ochłonięciu od wrażeń i przywyknięciu do otaczającej rzeczywistości, człowiek zauważa, jak wiele kraj ten ma do zaoferowania. Wspaniałe widoki, uśmiechnięci, dumni ludzie oraz bardzo bogata historia. Historia niewolników z francuskiej kolonii, którzy wszczęli powstanie i wywalczyli niepodległość, tworząc pierwszy na świecie niepodległy kraj dawnych niewolników – Haiti.

Historia uzyskania przez Haiti niepodległości jest mocno połączona z Polską. Jako wsparcie do tłumienia powstania Napoleon wysłał przymusowo Polaków. Część z nich zdezerterowała i przyłączyła się do powstańców. Z tego powodu, po ogłoszeniu niepodległości Polacy mogli pozostać na wyspie, a sam ich udział w rewolucji haitańskiej stał się jednym z mitów założycielskich kraju. Nasz prelegent poleciał do Haiti, aby zobaczyć Cazale, miejsce, w którym Polacy osiedlili się po zakończeniu wojny. Starał się odnaleźć potomków dawnych legionistów i usłyszeć ich historię.

DATA / GODZINA / MIEJSCE: 17.11.2023 (piątek), godz. 18:30, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

__________

Mateusz Jakubowski – podróżnik z dużym zacięciem historycznym. Podróżuje po świecie śladami dawnej polskiej emigracji. Swoje materiały publikuje w internecie jako „Śladami Polonii”.

Mateusz Fabiszak – Maratony Europy

„Maratony Europy” to historia przygody Mateusza Fabiszaka z biegami długodystansowymi, która rozpoczęła się w 2009 roku od Maratonu Poznańskiego. W ciągu 14 lat nasz prelegent ukończył biegi w takich miejscach jak Praga, Ateny, Sztokholm czy Rzym. Podczas prezentacji opowie o przygotowaniach, emocjach związanych ze startami w światowych zawodach, spotkanych ludziach i przeżytych przygodach. Prelekcja będzie również zastrzykiem pozytywnej energii oraz motywatorem do wyznaczania i realizowania celów czy podejmowania aktywności.

DATA / GODZINA / MIEJSCE: 18.11.2023 (sobota), godz. 16:00, Centrum Kultury w Świeciu (Kameralna Przestrzeń Widowiskowa)

__________

Mateusz Fabiszak – muzyk, entuzjasta podróży i biegów długodystansowych. Czytane w dzieciństwie książki podróżnicze zainspirowały go do zwiedzania świata na własną rękę. Chętnie dzieli się swoimi wrażeniami i przemyśleniami z wypraw, zachęcając innych, aby także realizowali swoje marzenia.

Leszek Naziemiec – Dzikie pływanie: Antarktyda i Jukon

Spotkanie podróżnicze z Leszkiem Naziemcem będzie poświęcone pływaniu przygodowemu. Jak zacząć? jak zaplanować wyprawę? Jak minimalizować ryzyko wypadku? Nasz prelegent podczas swojego wystąpienia skupi się przede wszystkim na wyprawach na Antarktydę oraz swojej ostatniej dalekiej podróży – na rzekę Jukon na Alasce – podczas której gość VII Festiwal Podróżników Piąty Ocean przepłynął 250 km.

DATA / GODZINA / MIEJSCE: 18.11.2023 (sobota), godz. 17:00, Centrum Kultury w Świeciu (Kameralna Przestrzeń Widowiskowa)

__________

Leszek Naziemiec – fizjoterapeuta dziecięcy i psycholog. Pasjonat pływania lodowego i przygodowego. Autor książek „Dzikie pływanie” (Pascal 2021) i „Dzikie dziecko” (Sensus 2023). Leszek Naziemiec jest autorem pierwszych przepraw pływackich w Arktyce, Antarktydzie i rzece Jukon. Przepłynął też jezioro Titicaca z wyspy Taquile na ląd stały i całą Wisłę etapami. Interesuje się odbudową utraconej więzi człowieka z przyrodą.

Aleksandra Szczepańska & Daniel Sienkiewicz (Loverowi) – Wyprawa rowerowa do kraju, który już nie istnieje: Rowerem przez II RP

Wyprawa rowerowa do kraju, który już nie istnieje to jedyna taka przygoda od prawie stu lat. Zainspirowana jest trasą, którą pokonał Bernard Newman w 1934 roku, a co zaowocowało książką „Rowerem przez II RP”. Aleksandra Szczepańska i Daniel Sienkiewicz odwiedzili te same miejsca, co ich poprzednik i sprawdzili, jak zmieniły się przez prawie sto lat. Na pokonywaną drogę nanieśli

poprawki, aby w jak największym stopniu poznać rowerową Polskę. Dzięki temu przejechali przez najpiękniejsze trasy rowerowe w naszym kraju, do których należy zaliczyć Velo Dunajec, czy Szlak Orlich Gniazd. Podczas rowerowej podróży w czasie pokonali ponad 5000 kilometrów. Wyprawa przez II RP to również podróż naszpikowana ciekawymi ludźmi. Ich historie, anegdoty, a także problemy to odzwierciedlenie dzisiejszej Polski. Podczas prelekcji w Świeciu nasi goście podzielą się swoimi patentami na spokojny nocleg w namiocie i zainspirują do podróżowania z sakwami.

DATA / GODZINA / MIEJSCE: 18.11.2023 (sobota), godz. 18:30, Centrum Kultury w Świeciu (Kameralna Przestrzeń Widowiskowa)

__________

Aleksandra Szczepańska & Daniel Sienkiewicz (Loverowi) – para zakochanych rowerzystów z nieprzypadkowymi romansami – górskie wyprawy i ciekawe miejsca. Mieszkają w Gdańsku, pochodzą z Mazur, a każdą wolną chwilę spędzają na jednośladach lub drepcząc po szlakach. Ich wyprawy charakteryzują się samodzielnością i niezależnością – śpią w namiotach, gotują w plenerze i z dziecięcą ciekowością poznają rowerowy, ale nie tylko, świat. Za nimi kilka długodystansowych przygód w Polsce i Europie, z czego ostatnia pozwoliła cofnąć się w czasie.

Jacek Hugo-Bader – Szamani Syberii

Wyprawa reportera to przedsięwzięcie, którego trudność nie polega na tym, by gdzieś dotrzeć, pokonać coś, czy wdrapać się,… By walczyć z dystansem, wysokością, głębokością, mrozem i falami, a więc z przyrodą, przeciwnościami. Wręcz przeciwnie! W ostatnich latach filozofią bycia w drodze są dla Jacka Hugo-Badera słowa: tylko nie walcz – słuchaj!

A potem opowiedz, opisz kogo spotkałeś i co usłyszałeś. Reporter jest poszukiwaczem skarbów, poszukiwaczem ludzi, opowieści. Musi znaleźć drogę do bohaterów wymarzonego tematu, musi odnaleźć szamana Antoniego Ondara, musi znaleźć z nim wspólny język, spędzić z nim kilka dni, towarzyszyć mu kiedy wypędza złego ducha z nawiedzonego domu. Musi dotrzeć do szamana Aleksandra Gabyszewa i dołączyć na kilka dni do jego oddziału, który wędruje na Moskwę, aby przegonić złego ducha, który zagnieździł się na Kremlu. Musi odnaleźć szamana Leonida, Sergieja, Sawieja, szamankę Ludmiłę, Sanarę… I być z nimi tak długo, i tak blisko, żeby przestali zwracać uwagę na człowieka robiącego zdjęcia.

Jak mówi nasz prelegent „To będzie pokaz o moich bohaterach”.

DATA / GODZINA / MIEJSCE: 18.11.2023 (sobota), godz. 20:00, Centrum Kultury w Świeciu (Kameralna Przestrzeń Widowiskowa)

__________

Jacek Hugo-Bader – reporter „Gazety Wyborczej” od 1991 roku. W Rosji i byłych krajach Sojuza spędził w sumie prawie cztery lata. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, góry Pamir, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył wielomiesięczną podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku, którą opisał w Białej gorączce. W 2011 roku ukazały się jego Dzienniki kołymskie, owoc – także samotnej – tym razem autostopowej podróży na Kołymę. Jest również autorem książek Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak oraz W rajskiej dolinie wśród zielska, nominowanej do Nagrody Literackiej Nike, a także współautorem filmów dokumentalnych Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy, opowiadającym o ukraińskim Donbasie, oraz Ślad po mezuzie, który jest opowieścią o białoruskich Żydach. W 2018 roku Jacek Hugo-Bader wydał Audyt, w 2020 roku ukazała się jego – Szamańska choroba, a w 2022 roku Strażnicy wolności, reporterska opowieść o polskich antyszczepionkowcach w dobie covidowej pandemii. Od tego czasu jego uwagę całkowicie zajmuje wojna w Ukrainie, w której był już kilkanaście razy i której poświęci następną książkę.