Podróżnicy, którzy wystąpią na V Festiwalu podróżników Piąty Ocean

Przedstawiamy sylwetki podróżników, których będziemy gościć podczas piątej odsłony Festiwalu podróżników Piąty Ocean w dniach 18-20 listopada 2021.

Janusz Janczewski & Przemysław Janczewski – od Pacyfiku do Atlantyku

Na naszym tegorocznym Festiwalu nie zabraknie przedstawicieli naszego miasta, który wyruszyli w nieznane.
Janusz Janczewski i Przemek Janczewski, czyli ojciec i syn już pierwszego dnia Festiwalu opowiedzą o wspólnej podróży po Ameryce Południowej.
Sześciotygodniowa podróż to tysiące przemierzonych kilometrów różnymi środkami transportu pomiędzy Peru i Brazylią. Nasi prelegenci opowiedzą o warunkach w jakich podróżuje się na statku w Amazonii i jak w ciągu jednego dnia statek może zamienić się w pływający kurnik . Będzie również sporo o miejscowej kuchni, a dodatkowo uczestnicy spotkania będą mogli napić się peruwiańskiej herbaty z liści koki.

___________________________________
Data i godzina: 18.11, godz. 17:00
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4)

Monika Radzikowska – Państwa uznane, nieuznane, prawie uznane i te niezdecydowane

Właściwie linie na mapie są jasne. Tu Rumunia. Tam Mołdawia. Jak przejedziemy palcem jeszcze trochę w prawo to natkniemy się na Ukrainę. W górę – na Rosję. Wystarczy jednak zwinąć mapę i spojrzeć przed siebie, aby zobaczyć nie linie, ale wijące się kształty, nierówne, rwane, za grosz niesymetryczne i całkowicie od czapy.

Ruszymy więc do słonecznej Mołdawii, gdzie przy dobrym winie pogadamy o astrofizyce. Autostopem przejedziemy przez kraj Gagauzów i ich pokawałkowaną autonomię, gdzie posłuchamy miejscowej muzyki i przespacerujemy się przez wioskę cudów. Odwiedzimy Naddniestrze – skansen komunizmu i ziemię obiecaną w jednym. Podróż zakończymy w Odessie, gdzie nad morzem znajdziemy dwa skrajnie różne poglądy na miasto. A w tym wszystkim zbierać będziemy polskie skrawki I Rzeczpospolitej, która zahaczyła się kiedyś na skraju Dzikich PóI. I zobaczymy, czy Sienkiewicz nie nakłamał za bardzo, gdy pisał o Horpynie.

Monika Radzikowska – archeolog, podróżniczka i edukator. Współzałożycielka fundacji archeologicznej Terra Desolata. Prowadzi warsztaty, prelekcje, lekcje muzealne, opowiada także baśnie i legendy zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Autorka dwóch książek: Córka bajarza oraz Bajkał – tam i z powrotem. W podróżach zwykle kieruje się na wschód lub północ – szczególnie lubi wędrówki po dalekich zakątkach Rosji. Więcej o naszej prelegentce przeczytacie na jej blogu www.wplecakuniesione.pl.

__________________________________

Data i godzina: 18.11, godz. 19:00

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4)

Karolina Skowronek & Adrian Ślesiński – Bucket List: 100 miejsc do zobaczenia w Polsce

& Ciekawe miejsca w województwie kujawsko-pomorskim

Autorzy bloga My-tuitam.pl przemierzają Polskę wzdłuż i wszerz pokazując miejsca, które niekoniecznie trafiają na okładki przewodników turystycznych, a jednocześnie potrafią stanowić nie lada atrakcję. Jak sami mówią „W Polsce mamy wszystko! góry, morze, jeziora, wulkany (na szczęście wygasłe) ! jest tu co robić i można się w Polsce zakochać na nowo.

Karolina Skowronek & Adrian Ślesiński – para podróżników, twórcy bloga my-tuitam.pl. Pokazują, że pomimo pracy na etacie z ograniczonym czasem i budżetem można łatwo podróżować.
Nie trzeba wyruszać daleko – w końcu podróż to ludzie, historia, nowe miejsca i przygody. W poznawaniu świata liczą się tak naprawdę tylko chęci!

_____________________________________

Data i godzina: 19.11, godz. 09:00 & godz. 11:00

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4)

Felicja Bilska – Bhutan: czy to jawa, czy sen?

Razem z Felicją Bilską – autorką ponad 20 przewodników turystycznych – wyruszymy w podróż przez Bhutan, małe azjatyckie królestwo, leżące między dwoma gigantami: Indiami i Chinami.

W czasie piątkowej prelekcji poznamy oszałamiającą przyrodę tego kraju, dowiemy się skąd wywodzi się tradycja malowania fallusów na fasadach domów, dlaczego w Bhutanie nie ma szklanych wieżowców, a wkomponowana w przyrodę architektura przywodzi na myśl baśniową scenerię.

Felicja Bilska – lubi lubić, podróżuje, bo świat jest piękny, a Azja to jej drugi dom. Mieszkała w 4 krajach, napisała ponad 20 przewodników turystycznych, w tym pierwszy po Indiach północnych, Nepalu i Goa, za który otrzymała I Nagrodę Magellana. Na co dzień zajmuje się content marketingiem, prowadzi też wykłady popularnonaukowe. Ma duże poczucie humoru i poczucie życia.

___________________________

Data i godzina: 19.11, godz. 13:00

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4)

fot. Dorota Skowrońska