Mamy przyjemność przedstawić Wam sylwetki prelegentów szóstej odsłony Festiwalu podróżników Piąty Ocean 2022, który w dniach 17-20 listopada zagości w Świeciu.
__________
CZWARTEK 17.11
Piotr Kowalczyk – Warsztaty „Jak zostać podróżnikiem” (17.11, godz. 13:00, Miejska Biblioteka Publiczna, obowiązują zapisy dla grup zorganizowanych: kontakt@tmzs.org.pl)
Warsztaty są skierowane głównie do młodzieży szkolnej, ale spotkanie będzie otwarte dla wszystkich chętnych. Zajęcia mają na celu zainspirowanie uczestników do odkrywania świata poprzez kompleksowe omówienie krok po kroku, jak zorganizować własną podróż niskim kosztem, bezpiecznie i ciekawie.
Piotr Kowalczyk – Gwinea Bissau: zapomniana Afryka (17.11, godz. 17:30, Miejska Biblioteka Publiczna)
Gwinea Bissau to jedno z najrzadziej odwiedzanych państw świata. Opowieść o kraju nieobecnym w mediach, gdzie życie toczy się według tradycji sprzed kilkuset lat. Afryka ciągle naturalna, jeszcze nieskażona masową turystyką.
PIOTR KOWALCZYK – podróżnik, fotograf, publicysta. Od lat związany z turystyką jako pilot wycieczek i przewodnik. Miłośnik kultury Azji i podróży poza utartymi szlakami. Założyciel portalu „Globtroterzy.net” oraz pomysłodawca festiwalu Tydzień Ziemi na Uniwersytecie Szczecińskim. Organizuje prelekcje w całej Polsce i prowadzi autorskie wyprawy.
__________
Tomasz Owsiany – Gujana Francuska. Kraj naprawdę i na niby (17.11, godz. 19:00, Miejska Biblioteka Publiczna)
Gujana Francuska: dawna kraina niewolnictwa i kolonii karnych. Skrawek Francji i Unii Europejskiej w Ameryce Południowej – oraz cała mozaika sztucznie zestawionych ze sobą kultur, które współistnieją pod francuskim płaszczem. Tomasz Owsiany w trakcie samotnej, pięciomiesięcznej podróży reporterskiej podjął pierwszą w Polsce próbę przekrojowego, a zarazem dogłębnego spojrzenia na ten fragment świata.
Jak francuskie prawo i zachodnie wzorce wpływają wprost na codzienność mieszkańców Amazonii? Na ile zła sława garimpeiros jest uzasadniona? Co popycha tak wielu młodych Indian do samobójstw i dlaczego Gujańskie Centrum Kosmiczne częściej frustruje niż inspiruje Gujańczyków? To, między innymi, ze swadą, precyzją i humorem, postara się wyjaśnić autor pokazu.
TOMASZ OWSIANY – filolog z wykształcenia i powołania. Miłośnik przyrody, odpoczywający najpełniej w lesie i na górskich szlakach. Publikował m.in. w miesięczniku „Poznaj Świat”, „Tygodniku Powszechnym” oraz „Kontynentach”. Autor książek „Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie” oraz „Pod ciemną skórą Filipin”. Najnowsza książka autora, „Kraj naprawdę i na niby. Reportaże z Gujany Francuskiej” ukazała się w listopadzie 2020 roku.
Tomasz spędza długie miesiące w każdym z opisywanych przez siebie krajów. Przed wyjazdem uczy się również lokalnych języków. W swoich podróżach stawia na niespieszną integrację z miejscowymi społecznościami i zgłębianie istotnych tematów społeczno-kulturowych. Stara się być czynnym uczestnikiem codziennych i niecodziennych zdarzeń.
__________
PIĄTEK 18.11
Dominik Wieczorkiewicz – Zajęcia podróżnicze „Hulajnogą przez Piaskowe Królestwo” (18.11, godz. 09:00, Miejska Biblioteka Publiczna, obowiązują zapisy dla grup zorganizowanych: kontakt@tmzs.org.pl)
W czasie zajęć uczestnicy wyruszą w magiczną podróż do Arabii Saudyjskiej. Podczas festiwalowego spotkania dopasują dla siebie turban, burkę lub hidżab arabski (chustę) oraz zdobędą praktyczną wiedzę podczas warsztatów wiązania turbanów. Ilustracje i fotografie zobrazują magiczny Półwysep Arabski – gościnność, zapach kadzidła, wielbłądy, ogromne przestrzenie wypełnione żółtym piaskiem.
Dominik Wieczorkiewicz – Zajęcia podróżnicze „Smocza Wyspa. Czy wierzysz w smoki?” (18.11, godz. 11:00, Miejska Biblioteka Publiczna, obowiązują zapisy dla grup zorganizowanych: kontakt@tmzs.org.pl)
Warsztaty „Smocza Wyspa. Czy wierzysz w smoki?” to niepowtarzalna okazja na błyskawiczne przeniesienie się na Smoczą Wyspę, czyli jemeński archipelag Sokotra. W czasie piątkowych zajęć uczestnicy dowiedzą się jak powstaje smocza krew, poznają niezwykłą przyrodę otaczającego nas świata, a także stworzą dla siebie idealny turban, burkę lub hidżab arabski (chustę).
DOMINIK WIECZORKIEWICZ – Entuzjasta jazdy hulajnogą i koleją. Leśnik, edukator przyrodniczy, pisarze prozy dziecięcej i rzecz jasna podróżnik. Do tej pory odwiedził wiele krajów, ale jego celem nie jest zaliczanie kolejnych odwiedzanych miejsc. Ważniejsze jest poznać kulturę, tradycję, zwyczaje czy porozmawiać z ludźmi. Najpiękniejszym czasem jaki w życiu spędził było kilka dni na Smoczej Wyspie oraz samotne noce pośród piasków rozległej pustyni Rub Al`Khali albo biwak w libańskiej Dolinie Bekaa albo hulanie przez Dolinę Omo w Etiopii. Kolejne podróżnicze cele wyznaczają horyzonty jego podróżniczych marzeń – chciałby w przyszłości dopłynąć czółnem do Timbuktu.
__________
Daniel Górecki – To miała być roczna przerwa w Azji… (18.11, godz. 13:00, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu, obowiązują zapisy dla grup zorganizowanych: kontakt@tmzs.org.pl)
Pomysł na roczną przerwę od codziennego życia przerodził się w dwuipółletnią przygodę w Azji, rozpoczętą podrożą z Polski do Singapuru, a zakończoną zamieszkaniem w Malezji. Związany ze Świeciem podróżnik opowie nam o życiu turysty w czasie azjatyckiej przygody oraz o codzienności mieszkańca i przedsiębiorcy w Kuala Lumpur.
DANIEL GÓRECKI – dzieciństwo i młodość spędził w rodzinnym Świeciu, które opuścił 20 lat temu. Obecnie mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma kotami, gdzie zawodowo realizuję swoje pasje. Z zawodu jest piwowarem, a wolny czas spędza na tworzeniu prac artystycznych (linoryt, akwarela, szkice piórem, grafika wektorowa).
__________
Łukasz Jerkiewicz – Motocyklem po Europie znanej i nieznanej (18.11, godz. 17:30, Miejska Biblioteka Publiczna)
Podczas kolejnej festiwalowej prelekcji usłyszymy o motocyklowej podróży przez ponad trzydzieści europejskich państw oraz trzy skrajne punkty Starego Kontynentu, czyli północny – Nordkapp w Norwegii, południowy – Marroqui, Punta de Tarifa w Hiszpanii oraz zachodni – Cabo da Roca w Portugalii.
ŁUKASZ JERKIEWICZ – proboszcz parafii Chrząstowo, w przeszłości związany z parafią pw. Świętego Józefa w Świeciu. Podróżami pasjonuje się odkąd pamięta, motocyklowego bakcyla złapał w wieku ośmiu lat, gdy samodzielnie pierwszy raz jechał motorowerem. Motocykl jest dla niego tą szczególną formą przemieszczania się, która daje człowiekowi prawdziwe poczucie wolności. Podróżuje, gdy tylko może. Dokąd? Zazwyczaj tam, gdzie go jeszcze nie było.
__________
Andrzej Górajek i Halina Górajek – Jachtem ku Dalekiej Północy (18.11, godz. 18:30, Miejska Biblioteka Publiczna)
Umiejętne manewrowanie pomiędzy górami lodowymi, w krze, bieżąca naprawa wszystkiego co ulega uszkodzeniu, przewidywanie tego co może się stać. To wszystko pozwoliło naszym prelegentom na opłynięcie archipelagu Svalbard i dodatkowo opłynięcie największej jego wyspy – Spitsbergenu oraz dopłynięcie do 82°32´ szerokości geograficznej północnej. To czwarty rezultat w światowym żeglarstwie polarnym. W trakcie prelekcji w Świeciu nasi goście opowiedzą również o niezwykłym rejsie wzdłuż wybrzeża Grenlandii osiągając 79°40´ szerokości geograficznej północnej.
Halina i Andrzej Górajek są jednym z niewielu małżeństw, które od 40 lat wspólnie pływa, pracuje i jest zakochane w Arktyce. Jacht jest dla nich tym pierwszym i najważniejszym domem. Poznali się na jachcie i tak już zostało. Zarazili własne dzieci swoją pasją. Oboje chętnie dzielą się swoim doświadczeniem, wiedzą.
ANDRZEJ GÓRAJEK – mgr inż. energetyki okrętowej oraz budowy jachtów, kapitan jachtowy i kapitan motorowodny. Egzaminator, instruktor i trener żeglarski. Z żeglarstwem związany od 1974 r., ogółem pokonał 180.000 Mm. Doświadczenie w rejonie polarnym to ok 900 dni żeglugi na jachcie.
HALINA GÓRAJEK – mgr historii, technik obsługi ruchu turystycznego, kapitan jachtowy i kapitan motorowodny. Egzaminator, instruktor i trener żeglarski. Z żeglarstwem morskim związana od 1982 r. Łączny staż to ca 28.000 Mm, w tym ok. 9.000 Mm w rejonie polarnym. W wyprawach często łączy funkcję II oficera i „kuka”. Z doświadczenia wie, że dobre jedzenie to równie ważny element rejsów, jak to co się zobaczy.
__________
Paulina Lewandowska – Nie tylko tango i piłka nożna: życie i podróże w argentyńskim stylu (18.11, godz. 20:00, Miejska Biblioteka Publiczna)
Miłość do futbolu, tango i bezkresne przestrzenie Patagonii. Większości osób Argentyna nie kojarzy się z niczym więcej. Tymczasem Argentyna naszej prelegentki to bardziej folklor niż tango, to kraj mieniący się tysiącem kolorów magicznej i mało poznanej przez turystów północy kraju.
W ostatnich latach Argentyna nagle i dość niespodziewanie stała się drugim domem Pauliny Lewandowskiej. Podobnie jak i Argentyńczycy rozpoczynała dzień od yerba mate, przy yerba mate spotykała się ze znajomymi, niedzieli nie wyobrażała sobie bez niedzielnego spotkania na mięsne uczty, czyli asado, emocjonowała się oglądając wygrany przez Argentynę finał Copa America i tańczyła chacarerę na folklorystycznych imprezach. W Świeciu opowie o najważniejszych elementach argentyńskiego stylu życia, a także o trochę gorszych aspektach mieszkania w Argentynie – kryzysach, olbrzymiej inflacji, sytuacji związanej z bezpieczeństwem i najdłuższej kwarantannie świata.
Nie może zabraknąć też podróży. Argentyna to kosmopolityczne Buenos Aires, największe wodospady w zamieszkałym przez potomków polskich imigrantów tropikalnym regionie Misiones, lodowce Patagonii czy zielone wzgórza, winnice centrum kraju i oczywiście niezwykle klimatyczna północ. Położona przy granicy z Boliwią dolina Quebrada de Humahuaca to urocze miasteczka, kolorowe góry, lokalna kultura i najbardziej tradycyjny Karnawał w kraju. Podczas pokazu przeniesiemy się do tej mniej znanej Argentyny. Poznamy również praktyczne informacje nt. kosztów życia i podróżowania po Argentynie, a także bezpieczeństwa.
PAULINA LEWANDOWSKA – latynoamerykanistka, pilot wycieczek, autorka bloga zpamietnikapodrozoholika.com. Zakochana w Ameryce Łacińskiej: w ludziach, w kulturze, w języku i w muzyce. Mieszkała m.in. w Brazylii i w Peru, a w ostatnich lat jej drugim domem stała się Argentyna. Samotnie przejechała też prawie wszystkie kraje latynoskie, zgłębiając temat różnic kulturowych między poszczególnymi krajami i regionami.
__________
SOBOTA 19.11
Piotr Schutta – Warsztaty nauki gry na bębnach dundun (19.11, godz. 10:00, OKSiR w Świeciu, obowiązują zapisy: kontakt@tmzs.org.pl)
Udział w bębniarskim kręgu to odprężenie, integracja z grupą, zabawa i swobodne wyrażanie siebie za pomocą dźwięku i rytmu. Spotykamy się po to , by wymienić się dobrą energią i poczuć się twórcami. Nie mają znaczenia wiek, zawód, status majątkowy, stan zdrowia czy światopogląd. Bez względu na wyznawane wartości jesteśmy razem, ponieważ liczy się tylko jeden język – polirytmiczny przekaz bębnów.
Dunduny to cylindryczne bębny basowe, których korpusy pokryte są z obu stron najczęściej krowią skórą. Do gry używa się pałki, która uderza w membranę oraz dzwonka, na którym gra się kamykiem lub kawałkiem metalu. Melodia dunów tworzy podstawę rytmiczną dla djembe. Sekcja basowa składa się z dundunby (mężczyzna), sangbana (konbieta) i kenkeni (dziecko). Każdy z instrumentów gra w melodii tańca własną frazę, często rozbudowaną o wariacje. Akompaniamenty te, grane równocześnie, łączą się ze sobą, budując na zasadzie polirytmii poszczególne melodie-tańce grane w Afryce Zachodniej od wieków. Bębny dundun pojawiały się już na naszym Festiwalu, ale w tym roku zdecydowaliśmy się poświęcić im oddzielny warsztat.
Piotr Schutta – Warsztaty nauki gry na bębnach djembe (19.11, godz. 12:00, OKSiR w Świeciu, obowiązują zapisy: kontakt@tmzs.org.pl)
Djembe to prosty bęben kielichowy pochodzący z Afryki Zachodniej, terenów dawnego królestwa Mali. Jego korzenie sięgają XIII wieku. Ręcznie rzeźbiony korpus tradycyjnie zbudowany jest z jednego kawałka twardego drewna, a membrana to najczęściej skóra kozia lub cielęca naciągnięta za pomocą metalowych obręczy i sznurka. Gra się gołymi dłońmi, wykorzystując w rytmicznych wzorach głównie trzy dźwięki – bas, ton i slap.
PIOTR SCHUTTA – były reporter prasowy z ponad 20-letnim stażem, pedagog specjalny, pracujący na co dzień z dziećmi i młodzieżą w spektrum autyzmu, pasjonat bębnów zachodnioafrykańskich. Rytm wykorzystuje m.in. w pracy z dziećmi, osobami niepełnosprawnymi i niedostosowanymi społecznie. Pomysłodawca różnorodnych działań propagujących integrację poprzez wspólne muzykowanie na etnicznych bębnach Afryki Zachodniej.
__________
Bartłomiej Szaro – Tanie podróżowanie po pandemii. Jak minimalizować koszty podróży w czasie kryzysu (19.11, godz. 14:30, OKSiR w Świeciu)
Prelekcja będzie znakomitą okazją do poznania dobrych praktyk i nowinek dotyczących wyszukiwania tanich połączeń komunikacyjnych, rezerwowania noclegów i atrakcji. Bartek Szaro opowie również o sposobach na wykorzystywanie nowych technologii do minimalizowania kosztów podróży oraz przybliży praktyczne i prawne aspekty podróżowania na dziko.
BARTŁOMIEJ SZARO – Twórca internetowy, autor bloga paragonzpodrozy.pl. Nie liczy odwiedzonych krajów, ale dobrze pamięta, że wszędzie bardzo mu się podobało. Uwielbia pisać o tanim podróżowaniu. Interesuje się turystyką zrównoważoną. Twórca największego w Polsce cyklu spotkań łączących podróżowanie i reportaż „Kontynenty | spotkaj podróżników”. Fan architektury drewnianej, betonowych osiedli (jak przystało na chłopaka z pokolenia podwórek), wschodniej Polski oraz łączenia podróżowania z rozmaitymi aktywnościami.
__________
Adam Mikulski – Rwanda: taką ją widziałem i taka mi została burząc wyobrażenie świata (19.11, godz. 16:00, OKSiR w Świeciu)
Jest styczeń 2014 roku. Czterech przyjaciół żądnych przygód rusza do polskich misji w Rwandzie. Zastana rzeczywistość przerasta ich na tyle, że zmuszeni są na nowo poukładać sobie w głowie rozsypane puzzle, z których był zbudowany ich dotychczasowy świat.
ADAM MIKULSKI – Ukończone 50 lat to niejednokrotnie czas porządkowania priorytetów. Przy tej okazji doszedł do wniosku, że to co robi nie przynosi mu już satysfakcji i musi coś zmienić. Nastał czas zmian. Dzisiaj, na poddaszu jego domostwa stoi ciężki dębowy stół, obok piec oraz worki z gliną i szkliwami. Tu się lepi czerepy, a one dębieją. Upaprany po łokcie w błocie, w sposób najbardziej pierwotny tworzy. Błoto zmienia się w ceramiczne cudo. Czary? Nie, pasja. Czasem odchodzi od dębowego stołu, by wyjechać i w fotografii utrwalić chwile powodowany pragnieniem aby zostały przy nim na dłużej.
__________
Marcin Błoński – Zielona Irlandia: góry, klify i rajskie plaże (19.11, godz. 17:00, OKSiR w Świeciu)
Zapraszamy na podróż przez najciekawsze pasma górskie i wybrzeża „Zielonej Wyspy”. W jej trakcie zdobędziemy najwyższe szczyty, kilkusetmetrowe klify oraz dowiemy się m.in.: Jak trafić do samotnego, pasterskiego schronu z pięknym zachodem słońca nad oceanem? Czy w Irlandii rosną palmy? Gdzie można zdobyć górę, która ma w środku trzy, kaskadowe jeziora? Jak powstaje torf? Gdzie można pojeździć samochodem po kilometrach piaszczystej plaży? Jakie widoki miał Św. Patryk ze szczytu, nazwanego później jego imieniem? Gdzie można biwakować i jak przygotować się na kilkudniowy trekking?
Spotkanie poświęcone będzie doświadczeniom z podróży obejmujących m.in. półwyspy Iveragh i Dingle, Klify Moheru, Park Narodowy Connemara, hrabstwo Mayo i wyspę Achill, Góry Wicklow. Obok najciekawszych miejsc i przygód pojawią się praktyczne wskazówki dla planujących wyjazd. Opowieści towarzyszyć będzie wybór najlepszych zdjęć autora z omawianych regionów.
MARCIN BŁOŃSKI – przewodnik górski, członek oraz były prezes Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Warszawie. Poza rodzimymi Beskidami, w których najczęściej bywa i pracuje, pasjonują go również bardziej odległe i niedostępne góry, takie jak ukraińskie i rumuńskie Karpaty, a przede wszystkim góry Wysp Brytyjskich, do odkrywania których zainspirowały go książki i filmy, a także szkocka i irlandzka muzyka. W góry zawsze wybiera się z namiotem i aparatem, starając się oddać przestrzeń i swobodę wędrowania, której w w górskich rejonach Brytanii, pozbawionych szlaków turystycznych i chronionych przez kapryśną pogodę, nie brakuje. Zazwyczaj górom towarzyszą tam również jeziora lub morze, co razem tworzy ulubiony przeze niego, fotogeniczny krajobraz.
__________
Joanna Pajkowska – Samotny rejs jachtem żaglowym dookoła świata (19.11, godz. 18:30, OKSiR w Świeciu)
Rejs dookoła świata na małym jachcie, bez zawijania do portów. Wyzwanie, które zrealizowało dotychczas jedynie 10 kobiet na świecie. Rejs Joanny Pajkowskiej rozpoczął się w Plymouth w Wielkiej Brytanii i tam też się zakończył po 216 dniach i 29 tys mil morskich. W trakcie podróży nasza prelegentka mierzyła się ze sztormami i dziką przyrodą, ale motywował ją entuzjazm i radość z realizacji wieloletnich marzeń.
JOANNA PAJKOWSKA – Żeglarka, podróżniczka, ratownik morski. Kocha morze i samotne rejsy, bo, jak mówi, nie przeszkadza jej własne towarzystwo. Opłynęła 3,5 raza dookoła świata, 17 razy przez Atlantyk, często samotnie lub w załodze dwuosobowej. Wielokrotnie nagradzana za swoje wyczyny, między innymi nagrodą Kolosy w kategorii żeglarstwo a także Super Kolosem za całokształt w 2022 roku.
__________
Rafał Fronia – Anomalia Karakorum: Broad Peak (19.11, godz. 20:00, OKSiR w Świeciu)
Góry. Uczą pokory i cierpliwości. Trzecie podejście do zdobycia Broad Peaku okazało się dla Rafała Froni udane. Gdy w 2007 roku próbował pobić rekord Krzysztofa Wielickiego, na przeszkodzie stanęły okoliczności. Gdy spróbował po raz drugi zimą 2011 roku, spędził w bazie 78 najzimniejszych dni i nocy w moim życiu, wciąż bez skutku. I gdy w końcu udało się za trzecim razem to zamiast radości ze zdobycia szczytu przyszła refleksja: Co się tu dzieje? W tych potężnych Górach. Bo One umierają. Wraz z ociepleniem klimatu rozpadają się w sterty gruzu w tempie zauważalnym dla jednego ludzkiego pokolenia. To przerażające. Anomalia Karakorum jest zatem wielką nieprawdą. Przed nami opowieść o tym, co piękne, straszne i zarazem wspaniałe.
RAFAŁ FRONIA – Jeleniogórzanin, sportowiec i miłośnik Ultramaratonów. Mówi o sobie, iż jest Romantykiem Gór Wysokich, którego wrażliwość i postrzeganie świata ukształtowały Góry, które zawsze pisze dużą literą. W dorobku literatury górskiej ukazały się książki, bestsellerowa Anatomia Góry i pełna poszukiwania sensu w górskich ścianach Rozmowa z Górą a ostatnio refleksyjna powieść Pasażer Bezpamięci. Uczestnik wielu wypraw w Góry najwyższe, w tym kilku zimowych, kiedy to spod Narodowej Wyprawy na K2 w 2018 roku wysyłał słynne Dzienniki. Wspinał się w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Zdobywca trzech ośmiotysięczników: Gasherbruma II, Lhotse i Broad Peaka.
__________
PROGRAM FESTIWALU: https://piatyocean.org/2022/10/18/program-vi-festiwalu-podroznikow-piaty-ocean-2022/
ORGANIZATOR: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej
WSPÓŁORGANIZATORZY: Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu
PARTNERZY: Gmina Świecie, Powiat Świecki
PATRONI MEDIALNI: Czas Świecia, Extra Świecie, Nowe Świecie, Radio Pomorza i Kujaw, Świecie24
DATY: 17.11.2022 – 20.11.2022
MIEJSCE: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu (ul. Sienkiewicza 4), Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu (ul. Wojska Polskiego 139)
KOORDYNATOR/POMYSŁODAWCA FESTIWALU: Tomasz Pasiek (tel. 513 897 524)
WSTĘP WOLNY (OBOWIĄZUJĄ ZAPISY NA WARSZTATY, TURNIEJ PUZZLI I GRĘ TERENOWĄ: KONTAKT@TMZS.ORG.PL)