Drugą odsłonę Festiwalu Podróżników Piąty Ocean uświetnił koncert pochodzącego z Grecji Jorgosa Skoliasa, który wystąpił w Świeciu wspólnie z zespołem Ajagore. Artysta zabrał słuchaczy w muzyczną podróż inspirowaną szerokim przekrojem muzyki etnicznej od Grecji poprzez kraje afrykańskie, aż do dźwięków pochodzących z Indii. Uczestnicy koncertu mogli również usłyszeć elementy rebetiko – muzyki zakazanej w Grecji jeszcze na początku ubiegłego wieku, głównie dlatego, że przywędrowała wraz z wygnanymi Grekami z nielubianej do dziś Turcji. Koncert odbył się 24 listopada 2018 roku w Kameralnej Przestrzeni Widowiskowej (OKSiR) na zakończenie Festiwalu.

JORGOS SKOLIAS

Jeden z najbardziej oryginalnych wokalistów polskiej muzyki. Jego talent docenił m.in. Jarosław Bester, zapraszając do współpracy przy płycie „Book of Angels: Balan” (wydanej przez nowojorski Tzadik Records Johna Zorna) czy Bracia Olesiowie, z którymi stworzył niezwykłe trio Sefardix. 

Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Wychowywał się w wielonarodowym i bardzo zróżnicowanym środowisku kulturowym. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, niekoniecznie zajmując się wyłącznie muzyka grecką, ale próbując śpiewać rocka i blues.

W 2013 roku nakładem oficyny For Tune ukazał się album „Sefardix”, będący zapisem wspólnego projektu Skoliasa i braci Marcina i Bartłomieja Olesioów, inspirowanego muzyką żydów sefardyjskich. Krążek ten zdobył przyznawany przez Drugi Program Polskiego Radia tytuł „Folkowego Fonogramu Roku”.

Jorgos Skolias to muzyk nieustannie poszukujący nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce. Studiuje starodawne techniki wokalne. Jako jeden z niewielu na świecie wokalistów opanował technikę śpiewania harmonicznego – równoległego prowadzenie trzech głosów.

W latach siedemdziesiątych rozpoczął współpracę z bardzo aktywnym wówczas środowiskiem rockowo-bluesowym Wrocławia. Współpracował z zespołami „Nurt”, „Grupa 1111”, „Spisek Sześciu”. Zawodową karierę rozpoczął w 1982 r. w jazz rockowej formacji „KRZAK”. Przez ponad rok współpracował z grupą „Osjan”. Od roku 1988 do 1991 był stałym wokalistą formacji „Young Power” – jednej z kluczowych formacji polskiego młodego jazzu końca lat 80. Eksperymentował muzycznie w zespołach tworzonych z Radosławem Nowakowskim (perkusjonista zespołu „’Osjan”), grupach „Tie Break”, „Pick Up”, „Free Cooperation”, z Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Bogdanem Hołownią, Zbigniewem Namysłowskim czy Krzysztofem Knittlem. Przez lata aktywnie działał na polu muzyki teatralnej i filmowej (źródło: portal culture.pl).

fot. Martyna Adamska