III Festiwal podróżników Piąty Ocean 2019: dzień 1

Pierwszy dzień tegorocznego Festiwalu podróżników Piąty Ocean zagościł w całości w Spółdzielczym Ośrodku Kultury „Stokrotka” na osiedlu Marianki.

Prelekcja inaugurująca trzecią edycję Festiwalu należała do świecianki Gabrieli Suleckiej, która opowiedziała o swojej wyprawie na Kilimandżaro. Podróż była prezentem, który otrzymała od rodziny na 60-te urodziny, a jednocześnie spełnieniem jej marzeń.

Drugim podróżnikiem, który zaprezentował się świeckiej publiczności był Piotr Wiśniewski, który opowiedział o swoich podróżach rowerowych po Europie. Prelekcja pod tytułem „Rowerem po bursztynowym szlaku” dotyczyła jednej z najdłuższych podróży Pana Piotra, której trasa wiodła z Polski do Włoch. Opowieść, której adresatami byli w większości uczniowie świeckich liceów, pozwoliła odpowiedzieć na wiele praktycznych pytań dotyczących organizacji długodystansowej wyprawy rowerowej.

Kolejnym wydarzeniem naszego Festiwalu były warsztaty nauki gry na bębnach zachodnioafrykańskich djembe i dundun. Ten element zagościł w przestrzeni naszego wydarzenia już po raz drugi i podobnie jak rok temu, zajęcia poprowadził niezwykle doświadczony instruktor Piotr Schutta z Bydgoszczy.

Warsztaty z pewnością mogły wprowadzić uczestników Festiwalu w odpowiedni nastrój, tym bardziej, że kolejna prelekcja dotyczyła…bębnów i zachodniej Afryki, a dokładniej muzycznej wyprawy do gwinejskiego Baro. Agnieszka Jagodzińska i Krzysztof Wróblewski z ogromnym zaangażowaniem opowiadali o swoim życiu na afrykańskiej prowincji.

Ostatnie czwartkowe wydarzenie to wystąpienie prawdziwego weterana wyprawy wysokogórskich i festiwali podróżniczych – pochodzącego z Grudziądza Lecha Flaczyńskiego. To była nie tylko prelekcja o jego wyprawie na Makalu, w którą wyruszył w 2018 roku wspólnie z synem Wojciechem. Spotkanie w SOK „Stokrotka” było też okazją do prezentacji całego arsenału sprzętu alpinistycznego i opowiedzenia o swojej górskiej pasji w bardzo praktyczny sposób.

Liczne pytania z sali sprawiły, że pierwszy dzień Festiwalu podróżników Piąty Ocean 2019 zakończył się krótko przed 22:00.

Przed Państwem garść zdjęć z pierwszego dnia III Festiwalu podróżników Piąty Ocean 2019: