Podczas III Festiwalu Podróżników Piąty Ocean 2019 zaprezentowaliśmy cztery ekspozycje:

  • Pokonkursowa wystawa fotografii „Moje Miejsce na Ziemi 2019” (OKSiR)

Wystawa była podsumowaniem Powiatowego konkursu fotografii podróżniczego „Moje miejsce na Ziemi 2019” skierowanego do uczniów i uczennic szkół powiatu świeckiego.

PLAKAT - Konkurs fotograficzny Moje Miejsce na Ziemi 2019

  • Wystawa malarstwa Agaty Typiak Maciągowskiej „Pierwsze zanurzenie” (MBP)

„Pierwsze zanurzenie” to osobiste, malarskie zapiski artystki z podróży do Korei Południowej. To powtórna wyprawa, tym razem w głąb, poprzez kolor, światło i cień, wyprawa we wspomnienia i wrażenia, wyprawa w inny świat. Malowanie pozwoliło autorce prac przeżyć Koreę na nowo, w inny sposób, z dystansu, kontemplacyjnie. Pogłębić pierwsze przeżycia, odnaleźć coś nowego, coś czego na miejscu nie była w stanie dostrzec. To subiektywne i osobiste spojrzenie na Koreę. To próba zatrzymania czasu, wyraz niezgody na nieodłączną ludzkiemu życiu skończoność, to marzenie, by choć w taki, malarski sposób tamta podróż mogła trwać dalej.

O malarce:

Agata Typiak Maciągowska – urodziła się w 1977 r. w Gdańsku. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy – specjalizacja grafika (1997 r.)  oraz Uniwersytetu Gdańskiego – kierunek Filozofia (2006 r.). Mieszka i pracuje w swoim rodzinnym mieście.

Interesuje ją człowiek jako osoba tu i teraz, ale też jako ciąg zdobytych doświadczeń – osobista historia. Swoją fascynację rozwijała przez lata nie tylko na polu artystycznym, ale również filozoficznym i psychologicznym. Przebyte studia i liczne warsztaty umożliwiły jej obranie unikatowego punktu widzenia na nas, ludzi, nasze wytwory, całą cywilizację. W procesie twórczym może dzięki temu postępować w głąb, usuwać maski, które zakładamy na co dzień, by w końcu dotrzeć do tego, co prawdziwe i trwałe w osobowości.

Tworzy w technice suchego pastelu, która urzekła ją świetlistością, czystością barw, delikatnością a jednocześnie siłą wyrazu. Różnorodnością efektów, bogactwem możliwości. Bogactwem, którego się wcześniej nie spodziewała, w końcu to tylko grubaśne pałeczki zlepionego pigmentu. Okazało się jednak, że niejedno potrafią.

Agata Typiak Maciągowska

  • Pokonkursowa wystawa fotografii „Poznaj świat ze SKAT” (OKSiR)

Celem wystawy fotografii podróżniczej „Poznaj Świat ze SKAT!” jest prezentacja w przestrzeni publicznej najlepszych, zwycięskich i wyróżnionych zdjęć w tegorocznym konkursie „Poznaj Świat ze SKAT!”. Zdjęcia nadesłane przez laureatów i uczestników ukazują ciekawe miejsca na całym świecie – niezapomniane krajobrazy, piękno natury, czy też portrety spotkanych w podróży osób.

 

Poznaj świat ze SKAT - Grafika

  •  Wystawa „Pocztówki z całego świata” (MBP)

Ekspozycja jest zbiorem pocztówek z kilkudziesięciu miejsc w Polsce i za granicą pochodzących ze zbiorów mieszkańców Świecia.